Pyza na polskich dróżkach
moje kanarki Rubin i Niunia
Fiorino
BaJZeL
Kac Wawa
Basenik!
Czy to pierzenie? Chrypka.
witam jestem nowy
Gakido
Info z fb , jużaczka odebrana interwencyjnie .
Agresja kanarka, karmienie kurczakiem i in.

Pyza na polskich dróżkach

Opis: T³em filmu jest impresyjnie pokazany Nowy Jork, miasto, które Czy¿ewska uwa¿a³a za swoj± drug± ojczyznê.

Wspominaj± j± przyjaciele miêdzy innymi: Meryl Streep, Andrzej Wajda, Beata Tyszkiewicz, Ma³gorzata Potocka, Liliana Komorowska, Daniel Olbrychski, Micha³ Urbaniak, Barbara Sass-Zdort.
[opis dystrybutora kino


Bardzo ciekawy dokument o ¿yciu jednej z najciekawszych aktorek polskich, jej karierze w Polsce i trudnych losach na emigracji w Nowym Yorku, zmaganiu siè z chorob± alkoholow±, trudno¶ciami z jêzykiem. Film osadzony w realiach amerykañskich, pe³en wywiadów z jej przyjació³mi i twórcami oraz rodzin±. Polecam.
Film faktycznie ciekawy, ale uginaj±cy siê pod ciê¿arem jej legendy, bo niektóre informacje zawarte w filmie nie wytrzymuj± próby z rzeczywisto¶ci±. Np. w dokumencie jest lansowana informacja, ¿e pani Czy¿ewska wróci³a do Polski dopiero po upadku komunizmu, co nie jest prawd±, zreszt± wystarczy spojrzeæ w jej filmografie, ¿e wystêpowa³a w filmach polskich ju¿ w latach 80. Zreszt± jest wspomniany jej wystêp w "Debiutantce" z 1981 roku, w kolejnych latach te¿ wystêpowa³a, wraca³a i wyje¿d¿a³a. Wiêc nie jest prawd±, ¿e przejecha³a po latach i kto¶ j± odrzuci³, raczej wraca³a po trochu, mam te¿ wra¿enie, ¿e mia³a jakie¶ wyobra¿enia o sobie, które nie mia³y jednak potwierdzenia w rzeczywisto¶ci. Ale ³adnie to brzmi, ¿e przejecha³a i wszyscy siê wypieli, jest w tym pewna dramaturgia. Zreszt± niektóre opowie¶ci brzmi± zbyt filmowo, s± jako¶ udramatyzowane, np. sytuacja z lotnisku, pewnie co¶ by³o, ale nie tak jak to opowiada³a pó¼niej Czy¿ewska. Brakuje w filmie mnóstwa osób, np. jej pierwszego mê¿a, czyli Skolimowskiego. Nie ma wypowiedzi filmowców, którzy z ni± pracowali w Polsce, strasznie ma³o Wajdy. Za to s± jacy¶ m³odzi ludzie z USA, którzy przed kawiarni± sil± siê, ¿eby co¶ powiedzieæ, ale nie wiedz± co. Dla mnie wielkim atutem filmu s± bardzo wyeksponowane wypowiedzi Johna Guare, jest to co mo¿e niektórym umyka, jeden z najwybitniejszych ¿yj±cych dramaturgów, a atencja jak± darzy Czy¿ewsk±, jej ¿ycie, jej osobowo¶æ, to jak go inspirowa³a nadaje wagi jej amerykañskiemu ¿yciu. Po obejrzeniu filmu znalaz³em jego inne wypowiedzi, które tu s± uciête, np. ¿e wspominane spotkanie po ¶mierci Czy¿ewskiej w Actors Studio, które z opisu mo¿e brzmieæ jako co¶ du¿ego, a w rzeczywisto¶ci przysz³o na nie 20 osób, jedna osoba przeczyta³ wiersz i by³a cisza, Guare przyszed³ w sumie przez przepadek, widz±c jednak to co siê dziej, wsta³a i zacz±³ mówiæ wszystko o swojej znajomo¶ci z Czy¿ewskiej, a po powrocie do domu nie móg³ spaæ, wci±¿ o tym my¶l±c, nastêpnego dnia postanowi³ napisaæ sztukê po¶wiêcon± Czy¿ewskiej, która pó¼niej zosta³a poszerzona po postacie pewnej Czeski i Gombrowicza.

Dla mnie ten film to wci±¿ wstêp do opowie¶ci o Czy¿ewskiej, tej bardziej realnej a nie anegdotycznej.
Widzia³em dzisiaj. Bardzo pozytywne zaskoczenie. Na pewno warto spêdziæ przed ekranem te 70 minut.



Wszelkie Prawa Zastrzeżone! Pyza na polskich dró¿kach Design by SZABLONY.maniak.pl.