Pyza na polskich dróżkach
Wylewanie wody z poide³ka + k±panie + sprz±tanie w klatce
Samiec i 4 samice w jednej klatce- co robiæ?
Dwa kanarki w jednej klatce- Damis000
parka w jednej klatce a on ¶piewa piêknie
Pobudzam samice a ona warjuje po klatce
nowa samica i jajo w klatce
razem w klatce samiec i samica
Dwa samce w jednej klatce?
dwie samice w jednej klatce??
Kobieta w klatce / Kvinden i buret

Pyza na polskich dróżkach

Czy jest jakie¶ przeciwwskazanie, aby w klatce znajdowa³y siê drewniane elementy? Czy mog± siê tam rozwijaæ jakie¶ bakterie? Je¶li tak jak mo¿na to sprawdziæ? Mój kanarek ma plastikow± klatkê z dodanymi drewienkanymi, gdy¿ wk³ada³ ³apki w ciasne miejsca i mia³ problemy z ich wyjmowaniem. dnia Sob 21:41, 18 Maj 2013, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz


ja posiadam drewniany rega³ i jest OK tylko trzeba pamiêtaæ o dezynfekcji klatek a tak¿e podopiecznych swoich
Przyznam szczerze, ¿e nigdy tego nie robi³em. Klatkê myje mu wod±. Jakimi preparatami mogê to zrobiæ i co jaki czas siê zaleca taki zabieg?
ja swoje klatki myjê dwa razy w roku a preparatów jest sporo i s± skuteczne


Mo¿na prosiæ o nazwê? Dostanê to w zoologiczny?
Sprz±tanie, dezynfekcja klatki znalaz³em taki artyku³ mo¿e komu¶ siê przyda

Czêsto trafiaj± siê pytania:
Jak czêsto sprz±taæ klatkê?
Czym myæ klatkê?
Czy trzeba jako¶ specjalnie dezynfekowaæ?
Klatkê trzeba zarówno sprz±taæ jak i myæ a czasem wydezynfekowaæ!

Klatkê sprz±tamy przynajmniej raz dziennie!!! Koniecznie trzeba usun±æ z klatki niezjedzone i rozrzucone resztki zw³aszcza pokarmów miêkkich które mog± siê psuæ, tak¿e kupy. Takie sprz±tanie nie zajmuje du¿o czasu. Wystarczy wysun±æ szufladkê z dna, pozbieraæ wiêksze kawa³ki, przeczesaæ piasek zwyk³ym grzebieniem i podsypaæ troszkê ¶wie¿ego piasku, wilgotn± szmatk± (sam± wod±) przetrzeæ ca³± klatkê i zabawki a obkupkane ¿erdki wyj±æ i umyæ w ciep³ej wodzie. Kto ma jako wy³o¿enie papierowe rêczniki, wymienia je na nowe.

Raz w tygodniu robiê w klatce gruntowne mycie. Wymontowujê wszystko co w niej jest (dno, ¿erdki, zabawki, karmniki, poide³ka itd.) i szorujê tward± szczotk± z p³ynem do mycia naczyñ w gor±cej wodzie. Klatkê myjê dok³adnie albo biorê do wanny i tam myjê prysznicem. Wa¿ne, ¿eby je¶li u¿ywamy p³ynu, wszystko potem bardzo mocno i dok³adnie wyp³ukaæ. Karmniki i poide³ka warto wyparzyæ. Kto daje na dno piasek, to go wymienia na nowy - czysty.

Co jaki¶ czas - ró¿nie mi to wychodzi - co 4-5 tygodni robiê dezynfekcjê klatki. Wtedy po umyciu wszystko wyparzam. Zabawki wrzucam na 5 min do wrz±tku, ¿erdki wk³adam do du¿ego gara (poniewa¿ ca³a siê nigdy nie zmie¶ci, to najpierw parê minut wk³adam jeden koniec a potem drugi a ca³o¶æ nakrywam mokrym rêcznikiem (para te¿ dezynfekuje). Ca³± klatkê i dno polewam wrz±tkiem z czajnika. Widzia³am jak kolega dezynfekowa³ du¿± wolierkê pokojow± par± z czajnika elektrycznego. Do dzióbka czajnika wcisn±³ korek z otworem w którym by³ w±¿ ogrodowy (to by³ czajnik starego typu, metalowy, ale myslê, ¿e mo¿na zwyk³y czajnik postawiæ na elektrycznej maszynce czy gazowej kuchence turystycznej). Drugi koniec wê¿a by³ zakoñczony sklepan± na p³asko rurk± metalow±. I par± powolutku odka¿a³ ca³± wolierze.
Mo¿na te¿ do dezynfekcji u¿yæ ¶rodków - 4% roztworu sody ¿r±cej, spirytusu, niektórzy u¿ywaj± ¶rodków sanitarnych z chlorem. Ale je¶li u¿yjemy chemicznych ¶rodków, to pamiêtajmy o bardzo dok³adnym wyp³ukaniu klatki, zw³aszcza wszystkich zakamarków - tam gdzie s± ³±czone druty. Nie u¿ywajmy tez ¶rodków do dezynfekcji drewnianych przedmiotów - zabawek, ¿erdek czy konstrukcji wolierek, bo nie uda siê nam dok³adnie ¶rodka usun±æ.
Oczywi¶cie nie muszê chyba pisaæ, ¿e ¶rodka mo¿emy u¿yæ tylko wtedy kiedy w pomieszczeniu nie ma ptaków. Zw³aszcza dotyczy to wszystkich ¶rodków zawieraj±cych chlor. Ja do takiego generalnego mycia czy dezynfekcji i tak zamykam ptaki w innym pokoju. Ptaki siê stresuj± jak widz±, ¿e im kto¶ klatkê zabiera.

Dezynfekcja i to bardzo czêsta - nawet co 1-2 dni jest niezbêdna je¶li ptak zachorowa³ albo z³apa³ paso¿yty. W klatce mog± siê znale¼æ bakterie, larwy czy jaja paso¿ytów a tak¿e sam paso¿yt. Niektóre s± bardzo odporne i d³ugo potrafi± wytrzymaæ bez ¿ywiciela. S± paso¿yty, które normalnie mieszkaj± w zakamarkach klatki a zeruj± na ptakach tylko w nocy. Je¶li stwierdzimy u ptaka paso¿yty, to zalecane jest wydezynfekowanie a przynajmniej bardzo dok³adne wyszorowanie tak¿e ca³ego otoczenia klatki, a wszystko co drewniane (¿erdki, zabawki) najlepiej wymieniæ na nowe.

Pamiêtajcie, ptaki te¿ lubi± mieæ czysto i porz±dek, pamiêtajcie tak¿e, ¿e wszystkie stare resztki jedzenia, to trucizna, ¿e nawet same ³upy je¶li zawilgotniej±, mog± zacz±æ ple¶nieæ i wywo³aæ ¶miertelne dla ptaka choroby dróg oddechowych, ptasie kupy a zw³aszcza mocz (to bia³e w kupkach) je¶li s± wilgotne, zaczynaj± siê rozk³adaæ a poniewa¿ zawieraj± sporo azotanów, s± ¿r±ce. Nie zaniedbujmy ptasich mieszkañ - klatek! dnia Nie 8:17, 19 Maj 2013, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz



Wszelkie Prawa Zastrzeżone! Pyza na polskich dró¿kach Design by SZABLONY.maniak.pl.