Pyza na polskich dróżkach
KANAREK BELGIJSKI-MALINOI WODNOTOKOWY
¦piew szkoleniowy, kanarek belgijski
Garbus Japoñski
Parka czy dwa samce?
Immortals. Bogowie i herosi 3D / Immortals
Ares Demerara
Reno
Asterix i Obelix W służbie Jej Królewskiej Mości
Siłownia
Kobieta w czerni / The Woman in Black

Pyza na polskich dróżkach

GARBUS BELGIJSKI

Garbusy belgijskie zosta³y uznane za rasê grubo poonad 200 lat temu. Nazwa, która czêsto ma¿na us³yszeæ jest 'BOSSU'. Oczywi¶cie ojczyzna tej rasy kanarków jest Belgia.
Dziwne sa losy tych urodziwych ptaszków, które po drugiej wojnie swiatowej prawie ca³kowicie wygine³y. rase reaktywowano na nowo dopiero w latach piecdziesiatych XX wieku.
Chocia¿ dzisiaj rasa ta nie jest zagrozona wyginieciem, niewiele tych ptaków mozna ogladac na wystawach.
Nadal ich ojczyzna jest Belgia. Garbus belgijski nalezy do jednej z ras kanarków kszta³tnych. Wchodzi w sk³ad grupy kanarków garbatych o g³adkim upierzeniu. Do tej grupy zaliczyc jeszcze nale¿y garbusa monachijskiego, szkockiego i japoñskiego.
Pomimo tego,ze ptak ten posiada du¿y garb i wyglada na ptaka u³omnego, jest on zywotny, swietnie odchowuje swoje m³ode, pieknie te¿ potrafi spiewaæ.
W przypadku doboru par lêgowych trzeba oczywiscie pamietaæ o kojarzeniu ptaków o ró¿nym stopniu upierzenia (o ró¿nej jego intensywnosci).
W Polsce obecnie nie ma chyba hodowców tej rasy kanarków, przynajmniej ja nic o tym nie wiem. Owszem kilka lat remu pojawia³y sie one na wystawach kanarków kszta³tnych w £aziskach Górnych, ale obecnie nigdzie ich nie mozna spotkaæ, a potencjalni hodowcy maja problemy z ich zakupem.
Ciekawie wyglada ocena ptaków tej rasy przez ekspertów, którzy powinni wykazac siê du¿a cirpliwoscia. skad to sie bierze ?
ca³a tajemnica tkwi w 'pozycji pracy' jaka ptak przyjmie podczas oceny. Bedac w 2004 roku we W³oszech na miêdzynarodowej wystawie ptaków mia³em mozliwo¶æ obserwowaæ jak sêziowie podchodza do oceny tej rasy. Na sali postawiono wysokie koz³y, na których po³o¿ono kilka desek. Koz³y by³y takiej wysokosci, ze postawione na nich klatki z ptakami znajdowa³y siê na wysoko¶ci oko³o 160 cm od pod³o¿a. Ekspert przyglada³ siê ptakom co jakis czas stukajac d³ugopisem w spodnia czêsæ desek. Pobudza³ tym ptaki do przyjmowania pozycji pracy. Kiedy uzna³, ¿e ptaki sa gotowe do oceny wype³nia³ poszczególne pozycje w karcie ocen. W Polsce do tej pory nie widzia³em takiej metody oceniania kanarków u których bardzo wazna jest wspomniana ju¿ wczesniej 'pozycja pracy'.

Opis budowy garbusa belgijskiego

1. Postawa - 40 pkt: w tzw pozycji pracy g³owa ptaka powinna byæ mocno wysunieta do przodu, w ten sposób aby ramiona by³y wy¿ej od niej. Patrzac na ptaka od ty³u nie powinnismy g³owy widzieæ.

2. Kszta³t - 25 pkt: d³uga i szeroka piers, tu³ów w kszta³cie trójk±ta, bardzo szerokie plecy, wysoko osadzone barki. Skrzyd³a przylegajace do cia³a.

3. G³owa i szyja - 12 pkt: g³uga szyja, niewielka g³owa o owalnym kszta³cie.

4. Upierzenie i kondycja - 8 pkt: g³adkie, przylegajace do cia³a piora, najlepiej z delikatnym polyskiem. Ptak powinien robiæ wra¿enie czystego i zdrowego.

5. Wielkosæ - 5 pkt: 17 - 18 cm

6. Nogi - 5 pkt: przygiete, d³ugie, opierzone kolana.

7. Ogon - 5 pkt: prosty, waski, d³ugoscia dopasowany do reszty cia³a. Z plecami tworzyc powinien linie prosta.

karta ocen dla garbusów belgijskich

POSTAWA 40
KSZTA£T 25
G£OWA, SZYJA 12
WIELKO¦Æ 5
NOGI 5
OGON 5
WRA¯ENIE 8
SUMA PUNKTÓW KANARKA1 100

Powy¿ej umiesci³em kartê ocen dla garbusa belgijskiego. Szata graficzna tej karty jest w³asnoscia Klubu Hodowców Kanarków Kszta³tnych.
Oczywiscie wszystkie elementy budowy ptaka wraz z iloscia punktów, które mo¿e uzyskaæ zgadzaja siê z ustaleniami C.O.M.-owskimi. Prosze zauwa¿yæ jak wa¿na rolê odgrywa postawa i kszta³t ptaka. To sa dwie decydujace o jakosci ptaka pozycje w karcie ocen.

¬ród³o : http://kanarki2.republika.pl/Belgijski.htm

edycja: Chiara (Administrator)



GARBUS BELGIJSKI
W Polsce obecnie nie ma chyba chodowców tej rasy kanarków, przynajmniej ja nic o tym nie wiem. Owszem kilka lat remu pojawia³y sie one na wystawach kanarków kszta³tnych w £aziskach Górnych, ale obecnie nigdzie ich nie mozna spotkaæ, a potencjalni hodowcy maja problemy z ich zakupem.
¬ród³o : http://kanarki2.republika.pl/Belgijski.htm

Od dwóch lat posiadam w swojej hodowli garbusy belgijskie. S± to ptaki z Niemiec i W³och. Mam nadziejê, ¿e uda mi siê zaprezentowaæ przychówek na na której¶ z tegorocznych wystaw. Garbusy belgijskie hoduje równie¿ mój kolega z rybnickiego oddzia³u PZHKiPE.
Uzupe³niaj±c informacje podane przez kanarka7 mo¿na jeszcze dodaæ opis ptaka- który sam w sobie jest ciekawy. Jak ju¿ kolega napisa³, Bossu oceniany jest w akcji -czy jak mawiaj± hodowcy podczas "roboty". Pozycja ta wygl±da tak, ¿e ptak stoi nieruchomo z wyci±gniêt± szyj±. Z profilu w takim ustawieniu przypomina kszta³tem odwrócon± cyfrê 7. G³owa maksymalnie wysuniêta do przodu, szyja wyci±gniêta prawie poziomo, a nogi wyprostowane. Do¶wiadczeni hodowcy ucz± swoje ptaki przybierania ustalonej pozycji np. stukaj±c w prêty klatki patykiem- wymaga to jednak sporego do¶wiadczenia i jest pewn± tajemnic± hodowlan± (jak nauczyæ ptaka przybierania pozycji "na komendê"). Jednak¿e ka¿dy Bossu ma akcjê wpisan± w genach, tak wiêc- prêdzej czy pó¼niej- podczas oceny, stanie w po¿±danej pozycji.
G³owa garbusa belgijskiego jest ma³a i p³aska, z niewielkim, sto¿kowatym dziobem i du¿ymi, czarnymi oczami o ¿ywym spojrzeniu. Kark powinien byæ smuk³y i d³ugi. Szyja w czasie akcji tworzy z reszt± cia³a wyra¼ny k±t, gdzie szyja i g³owa to jedno ramiê, a grzbiet z ogonem-drugie. Samo cia³o ptaka jest smuk³e, linia od g³owy do ogona opada ³agodnie, ³ukowato, bez ¿adnych przegiêæ. Ogon jest d³ugi i zwarty. Pier¶ p³aska- w ¿adnym razie nie mo¿e sprawiaæ wra¿enia zapadniêtej. Korpus i skrzyd³a s± d³ugie, skrzyd³a mocno przylegaj± do tu³owia i nie powinny krzy¿owaæ siê na koñcach. Wielko¶æ ptaka to 16cm.
Podczas "roboty" nogi s± wyprostowane maksymalnie, a u niektórych ptaków nawet lekko wygiête do przodu, za¶ ramiona szeroko rozstawione.
Upierzenie kanarka jest g³adkie i przylegaj±ce do cia³a, najczê¶ciej barwy ¿ó³tej, ale s± te¿ bossu pstre (szeki), bia³e, a od niedawna równie¿ czerwone- co jest pewn± nowo¶ci± u tej rasy- jeszcze niedawno wzorzec mówi³ ¿e nie wystêpuj± bossu o barwie czerwonej- najwidoczniej jednak hodowcy zadali sobie trud i wyhodowali tak± odmian± barwn± tej rasy, która zosta³a nastêpnie zaakceptowana przez O.M.J. i C.O.M. Bossu czerwone i pomarañczowe zaczê³y siê pojawiaæ po roku 2000- co przy 200-letniej historii rasy jest pewn± "nowo¶ci±".

Rozmna¿anie:
Bossu rozmna¿a siê w monogamicznych parach, gdzie obydwoje rodzice zajmuj± siê potomstwem. Klatka dla pary tych ptaków powinna mieæ wymiary minimalne: 60*40*40cm.

dnia Nie 19:15, 17 Mar 2013, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz



Wszelkie Prawa Zastrzeżone! Pyza na polskich dró¿kach Design by SZABLONY.maniak.pl.