Pyza na polskich dróżkach
co zrobiæ: wyrzuci³am jajka samiczki po 20 dniach i co dalej
Moja Kanarzyca znosi jajka od ok. 2 miesiêcy (bez kanarka)
jajka -lada dzien wyklucie co dalej?
gniazdko jajka -nie wysiaduje pomocy
Obydwoje wysiadauj± puste jajka
Niezalê¿one jajka dwóch samic
samica kanarka nie znios³a jajka
¯ó³tko w gniezdzie a jajka nie ma
Jajka i papier toaletowy
czy samiec wysiaduje jajka???

Pyza na polskich dróżkach

Witajcie,
Macie mo¿e pomys³ co powoduje nawracaj±ce zaparcia jaja? Balbinka, amadynka diamentowa któr± mam od 2 miesiêcy, ca³y czas ma z tym problem Odk±d jest u mnie, 3 razy zdarzy³o siê jajeczko (zawsze jedno) - pierwsze znios³a z trudem, ale jako¶-jako¶. Przy drugim, jakie¶ 2 tygodnie pó¼niej, mia³a ju¿ spore k³opoty, posmarowa³am jej kloakê olejem i pomasowa³am delikatnie brzuszek - znios³a je w nocy, siedz±c na budce. Od wczoraj znów siê mêczy, z kolejnym jajkiem - siedzia³a wieczorem osowia³a z opuszczonymi skrzyde³kami - nie wiem, czy dzi¶ znów masa¿yk nie bêdzie konieczny.

Co mo¿e to powodowaæ? Dodam, ¿e problemem nie jest na pewno niedobór wapnia - w klatce jest ca³y czas piasek z pokruszonymi skorupkami od jajek, wisi sepia, a ptaszki co jaki¶ czas dostaj± trochê wapna w syropie do wody... Czy to po prostu taka sk³onno¶æ, i nic nie mo¿na na to poradziæ?


Niedobór wapnia mo¿e wystêpowaæ te¿ w sutuacji jak ptak ma dostêp do wapnia. Mo¿e bowiem wystêpowac niedobór witaminy D3, która jest konieczna do wch³aniania wapnia. Mo¿e byæ te¿ problem z wch³anianiem. Poza tym wapñ ze skorupek czy sepii (weglan wapnia) wch³ania siê w bardzo ma³ym stopniu.

Dajesz syrop, to jest lepsze ¼ród³o wapnia, ale nie jestem pewna czy to siê rozpuszcza w wodzie. Jak nie, to ptak i tak tego nie wypija. Lepiej dawaæ do mokrego pokarmu.

Ale problem mo¿e te¿ byæ chorobowy.

http://www.papugi.dt.pl/PCI/artykulyC/ZaparcieJaja.asp - o papugach, ale w zasadzie wszystko aktualne te¿ dla innych ptaków.

Pozdrawiam,
Joanna
To jest czêsty problem u amadyn diamentowych hodowanych w klatkach -
Te¿ mia³em problemy z zaparciami, tj. jajka by³y bez skorupek. Sepia, muszle itd. byly ciagle dostêpne. Teraz podaje wapno w p³ynie z firmy Quiko http://www.hodowlapapug.pl/?co=shop&act=show&id=1903
Problem ust±pi³.


No znios³a na szczê¶cie wczoraj to jajeczko, ale martwi³am siê o ni±... Raz na jaki¶ czas mo¿e siê to zdarzyæ, ale 3 razy w ci±gu 2 miesiêcy to ju¿ trochê za du¿o :/

Joanna - poczyta³am sobie na tej stronie, patrz, cz³owiek gdzie¶ co¶ us³yszy i potem stosuje, nie pomy¶la³abym ¿e u¿ywanie oleju nie jest polecane (zw³aszcza, ¿e ostatnio wydawa³o siê jej to pomagaæ).

Co do wapna w syropie - na pewno siê rozpuszcza w wodzie, sam syrop to roztwór wodny, nie np. zawiesina przy czym zawsze dok³adnie mieszam, ¿eby nie by³o, ¿e gêstszy syrop opadnie na dno, czy co¶. Oh well, chyba bêdê jej to podawaæ troszkê czê¶ciej, i zobaczê czy bêdzie lepiej (chocia¿ jajko bez skorupki jej siê nie zdarzy³o, zawsze s± prawid³owe).

No i przyjrzê siê czy w witaminach które podajê jest D3...

Co do tego wapna z Quiko - ciekawa jestem, jaki ma sk³ad, bo nigdzie nie mogê tego znale¼æ...
AL - ale z czego te problemy wynikaj±? Z jaki¶ innych powodów ni¿ u papug? Poza stresem, bo spotka³am siê ze stresem jako przyczyn± zaparæ jaj u ³uszczaków, a nie kojarze ¿ebym spotka³a siê z tym u papug.

LeeOne - w jakiej postaci jest tam wapñ (jaki zwiazek chemiczny). W aptekach s± syropy z wapniem dla dzieci, np. Calcium Sanosvit, znacznie tañsze ni¿ te specjalne dla ptaków. Tylko trzeba sobie przeliczyæ dawkowanie.

Pozdrawiam,
Joanna
myszaq, (to ja, Chiara-znów "co¶" mi zblokowa³o mój nick i "co¶" by³o i grzeba³o w panelu- ze swojego nicku nie mogê wej¶æ i wchodzê z ncku P.).
Na zatrzymanie jaja w drogach rodnych samiczki (na tym etapie, kiedy siedzi na dnie klatki skulona) dobre jest podniesienie temperatury (np danie klatki pod lampkê) i podniesienie wilgotno¶ci powietrza. Oczywi¶cie masa¿ brzuszka te¿, ale to ju¿ na w³asne ryzyko- najlepiej przy takiej okazji pomiêdzy masa¿ami zawijaæ samiczkê w szmatkê nagrzan± nad par±). Niektórzy (chocia¿by K.Jankowski w "Nasz polski kanarek") zalecaj± te¿ na zmianê- zawijanie ptaszka w ciep³± szmatkê i masa¿e ch³odn± (ch³odn±, ale nie bardzo zimn±) wod±strumienieñ na brzuszek w kierunku uj¶cia z kloaki (czyli jakby "w dó³"). Jednak ponoæ ta metoda jest ró¿nie przyjmowana przez ptaki-niektórzy jej nie polecaj± (choæ moja maleñka glosterka po takich zabiegach przez pó³ nocy znios³a to jajeczko).

Pytasz o przyczyny-a wiêc- mo¿e to byæ-zbyt m³ody wiek lub zbyt pó¼ny wiek, nieprawid³owa budowa narz±dów rozrodczych, zbyt ma³a wielko¶æ samiczki-i w koñcu- ponoæ- przyczyny zale¿ne od genów (dziedziczne). Je¿eli takie zaparcia jaja siê powtrzaj±, nale¿y samiczki takie odsun±æ od rozmna¿ania... (nale¿y te¿ zdawaæ sobie ryzyko jakie wi±¿e siê z "pobudzaniem" do zniesienia jaja metod± masa¿u- od pêkniêcia jaja w drogach rodnych po wypadniêcie kloaki np).

Jeste¶ pewna, ¿e to zaparcie? Mo¿e dwu-dniowa przerwa? (moje zeberki np tak czasem robi³y).


LeeOne - w jakiej postaci jest tam wapñ (jaki zwiazek chemiczny). W aptekach s± syropy z wapniem dla dzieci, np. Calcium Sanosvit, znacznie tañsze ni¿ te specjalne dla ptaków. Tylko trzeba sobie przeliczyæ dawkowanie.

Pozdrawiam,
Joanna


Chlorek wapnia i mleczan wapnia.
Podaje siê codziennie 5ml na 1L wody. dnia Pi± 11:12, 12 Gru 2014, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
double. dnia Pi± 11:12, 12 Gru 2014, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz


Chlorek wapnia i mleczan wapnia.
Podaje siê codziennie 5ml na 1L wody.


Czyli te¿ te lepiej przyswajalne zwi±zki wapnia.

------
Natomiast je¶li chodzi o ró¿ne metody na zaparcie jaja, np. to zawijanie w mokre szmatki, to ja wiem, ¿e hodowcy tak robi±, ale w podrêcznikach jest to odradzane, a czasem wrêcz potêpiane jako metody powoduj±ce cierpienie ptaka; nie mówi±c oczywiscie o zagro¿eniu nawet ¿ycia ptaka. Nie wazne, ¿e skuteczne (przynajmniej czasem), ale wazne, ¿e powoduj± cierpienie, które nie jest potrzebne, bo mo¿na to zrobiæ inaczej.

Pozdrawiam,
Joanna


Czyli te¿ te lepiej przyswajalne zwi±zki wapnia.


Lepiej przyswajalne ni¿ te z syropu, czy po prostu lepiej ni¿ skorupki/sepia?
Bo zastanawiam siê czy jest sens to zamawiaæ, czy te¿ mogê zostaæ przy syropie, jedynie przeliczyæ sobie dawkowanie wg strony któr± poda³a¶?

Co do drugiej czê¶ci wypowiedzi - u mnie ¿adne zawijanie w mokre szmatki nie wchodzi w grê... Balbinka bardzo nie lubi kontaktu fizycznego (chocia¿ ogólnie jako¶ super p³ochliwa nie jest, lubi siadaæ tak, ¿eby mnie widzieæ jak siedzê przy kompie, i "rozmawiaæ" ). Ale ju¿ branie j± do rêki bardzo, ale to j± stresuje - ju¿ ostatnio jak w przyp³ywie rozpaczy smarowa³am j± tym olejem, bo my¶la³am ¿e padnie, to straszliwie siê wyrywa³a, mimo ¿e ledwo j± dotyka³am po tym brzuszku A¿ siê zaczê³am zastanawiaæ, czy jej wiêkszej krzywdy nie robiê, ni¿ po¿ytku :/

Zastanawiam siê te¿, na ile móg³ pomóc ten olej - bo do kloaki to on siê za bardzo nie dosta³, no bo jak - posmarowa³am go po wierzchu. No, chyba ¿e nat³uszczenie pomog³o nieco na elastyczno¶æ No i jak ona potem czy¶ci³a te piórka na drugi dzieñ. Ca³a obra¿ona
Joanno trudno mi powiedzieæ , takie uzyska³am informacje gdy kupowa³am swoje i co¶ w tym jest,
problem z zaparciem mia³am jedynie u wspania³ych / klatki w domu/u ptaków które lêgi maj± w wolierach i mog± swobodnie lataæ od wiosny do jesieni, nigdy nie by³o takiego problemu, a jest tam prawie 40 par ró¿nych gatunków- lêgi s± bez wzglêdu na warunki atmosferyczne - czasami jest zimno i wilgotno, czasem jest upa³ i temp. w ¶rodku dochodzi do 35 o C
To samo jest u papug, nigdy nie mia³am u nich zaparcia jaja
Mo¿e wp³yw ma na to ruch od rana do wieczora, zwiêkszona aktywno¶æ ruchowa powoduje zwiêkszenie ilo¶ci zjadanego pokarmu,dodatków mineralnych i wody/ do której podaje co 2 dzieñ wapno dla dzieci/
AL - woliery masz na zewn±trz? Je¶i tak, to problemem móg³by byæ niedobór witaminy D3. Mo¿e amadyny s± na niego bardziej wra¿liwe?

Myszaq - chodzi³o o lepsz± przyswajalno¶æ ni¿ wêglan wapnia czyi wszelkie muszle, sepie, kredy itd. My¶lê, ¿e jest ró¿nica w przyswajalno¶ci miêdzy tymi ró¿nymi zwi±kami wapnia (pozosta³ymi poza weglanem wapnia), ale pewnie ró¿nice nie s± du¿e. Tak¿e spokojnie mo¿na zostaæ przy syropie dla dzieci. On kosztuje nieca³e 10 z³, ten specjalny dla ptaków prawie 30. Na dodatek z tym dla dzieci jest jednak wiêksza pewno¶æ co do zawarto¶ci (kontrola).

Olej, jak ju¿, to podaje siê do kloaki. Chodzi o to zeby jajko ³atwiej wysz³o. To ma byæ substancja po¶lizgowa. Znacznie lepiej jest daæ odrobinê ¿elu do usg, tylko trzeba go mieæ (mo¿na dostaæ od lekarza jak ma USG).

A jeszcze zauwazy³am to o podawaniu oliwy do dzioba. To w ogóle nie ma sensu. Po pierwsze ten t³uszcz siê wch³ania, wiêc to obci±¿enie dla watroby. Jak siê podaje olej, np. przy zaparciu, to olej parafinowy, który siê nie wch³ania i w ca³o¶ci zostaje wydalony. Po drugie uk³ad rozrodczy i pokarmowy schodz± siê tu¿ przed kloak±.

Pozdrawiam,
Joanna
Amadyny wspania³e mam w domu w klatkach i tylko one maja problem z zaparciem jaja, w wolierach nie mam takiego problemu
Ale woliery s± na zewn±trz? Bo niektórzy maj± woliery te¿ w pomieszczeniach.

Pozdrawiam,
Joanna
Tak woliery s± na zew. i tam nie ma problemu z zaparciami, ale mo¿e byæ tak jak piszesz, brak naturalnego o¶wietlenia - bezpo¶redniego nas³onecznienia powoduje te problemy- drobnica uwielbia wygrzewaæ siê w s³oñcu.
Ale papugi - nimfy i faliste maja lêgi zawsze zim± w pomieszczeniu, gdzie nie ma bezpo¶redniego nas³onecznienia, - s³oñce tylko przez szybê - i tez nie ma problemu z zaparciami -
Mo¿e byæ tak, ¿e niektóre gatunki s± bardziej wra¿liwe na niedobór witaminy D3.

Spróbuj na przysz³o¶æ dawac tym ptakom nie dodatkowy wapñ, a w³a¶nie co¶ z witamin± D3 (tylko to ju¿ lepiej te preparaty dla ptakow, z dok³adnym dawkowaniem, bo ta witamina jest toksyczna przy przedawkowaniu). Zobaczysz czy wtedy sytuacja siê poprawi. Je¶li tak, to bedzie znaczy³o, ¿e w tym jest problem. Jak nie, to trzeba bêdzie szukaæ dalej.

Pozdrawiam,
Joanna

No znios³a na szczê¶cie wczoraj to jajeczko, ale martwi³am siê o ni±... Raz na jaki¶ czas mo¿e siê to zdarzyæ, ale 3 razy w ci±gu 2 miesiêcy to ju¿ trochê za du¿o :/

Joanna - poczyta³am sobie na tej stronie, patrz, cz³owiek gdzie¶ co¶ us³yszy i potem stosuje, nie pomy¶la³abym ¿e u¿ywanie oleju nie jest polecane (zw³aszcza, ¿e ostatnio wydawa³o siê jej to pomagaæ).

Spróbuj na przysz³o¶æ dawac tym ptakom nie dodatkowy wapñ, a w³a¶nie co¶ z witamin± D3 (tylko to ju¿ lepiej te preparaty dla ptakow, z dok³adnym dawkowaniem, bo ta witamina jest toksyczna przy przedawkowaniu).
Na pewno znasz pojêcie hiperwitaminozy-odnosi siê w prawdzie do zespo³u witamin podawanych w nadmiarze, ale sama wiesz, jak gro¼ne jest przedawkowanie witamin. (Jedynie wit.C nie mo¿na przedawkowaæ). Jak Twoim-Joanno-zdaniem-myszaq przeliczy dawkê poda± dla cz³owieka, na ptaka o wadze m/w 20 gramów?

Moim zdaniem najwa¿niejsze jest tutaj: podniesienie temperatury (danie nad klatkê lapkê-je¶li nie masz grzewczej, to tak± z mocn± ¿arówk±, podniesienie wilgotno¶ci powietrza i posmarowanie samiczce kloaki olejem jadalnym.
Je¿eli i to nie pomo¿e- có¿, jest i sposób o którym pisa³a¶-masa¿ brzuszka. Dobrze przy tym, pomiêdzy masa¿ami, jest zawin±æ samiczkê w szmatkê po³o¿on± wcze¶niej na garnku z wrz±tkiem- ta szmatka powinna byæ ciep³a i delikatnie wilgotna, ale nie mokra. K.Jankowski zaleca pomiêdzy takimi "sesjami" polewanie brzucha (akurat kanarka- ale kanarki s± odpormniejsze na zimn± temperaturê ni¿ amadyny) strumieniem ch³odnej wody- to ponoæ wzmaga jako¶ skurcze- pó¼niej po zawiniêciu w tê szmatkê miê¶nie kloaki znów siê "luzuj±" i najczê¶ciej- po dwóch takich na przemian zimnych polaniach wod± (bie¿±c±) i zawijaniem w cieplutk± smatkê- jajeczko jest ju¿ w tej szmatce (na skutek ciep³a napiête pod zimn± wod± miê¶nie rozlu¼niaj± siê i jajko wychodzi). Mo¿na te¿ wprowadziæ w drogi rodne krolomierzem 2-3 krople oleju jadalnego lub oliwy, albo ew. posmarowaæ sam± kloakê- ju¿ samo to z pewno¶ci± pomo¿e wypchn±æ jajko.

Ja tak± sytuacjê regularnie przerabia³am je¶li chodzi o moj± maleñk± cynamonow± glosterkê- a¿ odsunê³am j± od hodowli (¶rednio-na 3 jaja 2 zaparte- z reszt± i tak za ka¿dym razem porzuca³a gniazdo, a jajka by³y niezalê¿one pomimo wystrzy¿onych kloak). Jednak na masa¿u brzuszka dwa razy siê po¶liznê³am- jajeczko pêk³o w brzuszku i choæ na szczê¶cie samiczce nic siê nie sta³o (akurat by³o cienkie i po prostu zwinê³o siê- ten oderwany kawa³ek- to wiem, ¿e takie sytuacje bywaj± ryzykowne (a¿ dziwne, ¿e nikt dot±d o tym nie wspomnia³- widzê, ¿e teraz ju¿ total hyde-park). Tak wiêc delikatnie rób masa¿ i uwa¿aj na brzuszek samiczki (na ogó³ jajo twardnieje na 6 godzin przed zniesieniem, jednak takie "przenoszone" mo¿e byæ ju¿ twarde-tym bardzej, ¿e nie wydaje mi siê, by na tym etapie mog³o cokolwiek pomóc wapno-w koñcu skorupki s± ju¿ wykszta³cone...

Je¿eli chodzi o przyczynê- najczê¶ciej s± dwie- zbyt ma³a wielko¶æ samiczki, nieodpowiedni wiek (za m³oda lub za stara)-wzglêdnie-uwarunkowania genetyczne polegaj±ce na wadach w budowie uk³adu p³ciowego (rozrodczego)-najczê¶ciej ³±czy siê to z wielko¶ci± samiczki. Czasem samiczki znosz±ce po raz pierwszy maj± takie problemy.

Podnie¶ temperaturê w pomieszczeniu w którym jest samiczka i daj na ni± lampkê, a obok klatki postaw jakie¶ naczynie p³askie z wod±-by zwiêkszyæ tê wilgotno¶æ.

Z ppozdrowieniami-Chiara. dnia Sob 6:23, 13 Gru 2014, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz

Spróbuj na przysz³o¶æ dawac tym ptakom nie dodatkowy wapñ, a w³a¶nie co¶ z witamin± D3 (tylko to ju¿ lepiej te preparaty dla ptakow, z dok³adnym dawkowaniem, bo ta witamina jest toksyczna przy przedawkowaniu).
Na pewno znasz pojêcie hiperwitaminozy-odnosi siê w prawdzie do zespo³u witamin podawanych w nadmiarze, ale sama wiesz, jak gro¼ne jest przedawkowanie witamin. (Jedynie wit.C nie mo¿na przedawkowaæ). Jak Twoim-Joanno-zdaniem-myszaq przeliczy dawkê poda± dla cz³owieka, na ptaka o wadze m/w 20 gramów?
K.Jankowski zaleca pomiêdzy takimi "sesjami" polewanie brzucha (akurat kanarka- ale kanarki s± odpormniejsze na zimn± temperaturê ni¿ amadyny) strumieniem ch³odnej wody-

To s± rady hodowcy z lat 70 ubieg³ego wieku. I to s± w³a¶nie te rady, które powoduj± cierpienie ptaka, a s± zupelnie niepotrzebne. I tutaj nie ma zadnej ró¿nicy miêdzy kanarkiem, a papug±. A jak s±, to tylko na niekorzy¶æ kanarka, bo jest mniejszy i znacznie ³atwiej o wych³odzenie organizmu.

Przykro, ¿e tak siê koñczy to forum. Mam nadziejê, ¿e Chiarze uda siê rozwin±æ nowe forum.

Myszaq - do Ciebie idzie PW. Jakby¶ go nie dosta³a, to odezwij siê do mnie na maila.

Musze jeszcze jedno tutaj dodaæ. Odnios³am siê wczesniej tylko do kwestii formalnych, nie odnosilam siê do spraw merytorycznych. A w tym poscie jest sporo b³edów, nieprawdy (np. to z witamn± C) oraz wiêcej bardzo szkodliwych rad (wymienilam wczesiej jedn±).

Mamy teraz koniec 2014 roku. Nie mo¿na dzisiaj polecaæ wszystkiego co pisano o ptakach w latach '60 ubieg³ego wieku, a wiêc jakie¶ 50 lat temu(!). Nie mo¿na automatycznie stosowac rad udzielanych wtedy. Nawet jak to s± rady ówczesnych znanych autorytetów. Wiele rzeczy siê zmienia, nasze wiedza siê zmienia. Te rady wtedy by³y takie jaki by³y, nie mo¿na ich potêpiaæ, bo wtedy tak my¶lano i tak postêpowano. Jednak stosowanie takich rad dzisiaj i zalecanie ich dzisiaj, ju¿ jak najbardziej mo¿na potêpiaæ. I ja to robiê.

Pozdrawiam,
Joanna



Wszelkie Prawa Zastrzeżone! Pyza na polskich dró¿kach Design by SZABLONY.maniak.pl.