X
ďťż
Pyza na polskich dróşkach
Kate Bush "Wuthering Heights" - moje wyzwanie :)
Samiec czy samiczka ?
Annabelle
Get on Up
regały dla kanarków
W imię...
niechętna samiczka?
OBÓZ
SOBOTA NA SZOPIENICACH
Los numeros

Pyza na polskich dróşkach

Opis: "Pan Turner" przedstawia historię burzliwego życia jednego z największych malarzy przełomu XVIII i XIX wieku - Williama Turnera. Artysta uznawany jest za jednego z najważniejszych twórców romantyzmu i prekursora impresjonizmu. Był niespokojnym duchem swoich czasów, artystą niepokornym, buńczucznym, wielkim myślicielem.
[opis dystrybutora kino


Kto by się spodziewał takiego filmu po Mike'u Leigh? Ten, który zasłynął z filmów o raczej ascetycznej formie, opowiadających o zwyczajnych, prostych ludziach, nakręcił oto oszałamiający film kostiumowy, biografię wielkiego artysty.

Film zaiste oszałamiający: nie tylko stroną wizualną, ale i bogactwem szczegółów. Ile tu "filmowego mięcha"! Sprawia to, że nie dostajemy na szczęście portretu reprezentacyjnego, jakiegoś spiżowego popiersia, ale człowieka z krwi i kości. W tym Leigh zawsze był znakomity: mistrz psychologii i obserwacji obyczajowej. Każda scena to mały majstersztyk tych cech. I jak to zwykle bywa u tego twórcy, nie ma tu słabej roli. Nawet na drugim i trzecim planie same perełki sztuki aktorskiej. Tylko Brytyjczycy są w stanie osiągnąć podobny efekt. A wszystko z dyskretnym humorem i wielką empatią w stosunku do przedstawianych postaci - kolejny wyróżnik filmów Leigh.

Na koniec sama strona wizualna filmu. Dick Pope po prostu maluje światłem. Ewokuje nie tylko wizjonerskie obrazy Turnera, ale i malarstwo holenderskie, francuskie, a nawet pejzaże Friedricha. Jakby chciał ukazać cały kontekst, na tle którego geniusz Turnera widnieje jeszcze wyraźniej. Światło modeluje pięknie bajeczne plenery oraz z pietyzmem wykonane wnętrza i kostiumy, prezentując całą paletę barw: od złotych żółcieni, przez ciemne ugry, po chłodne błękity i zielenie. Aż mi zapierało dech w piersiach - i to nie tylko w szerokich scenach pejzażowych, ale i w małych rodzajowych obrazkach z kuchni, salonów i wiejskich domków.

Film wygrywa nie tylko trzeźwym realizmem, ale i tym, że nie sili się na jakieś wielkie rozważania nt. sztuki - zostają one wręcz wyśmiane w kapitalnej scenie w salonie Ruskinów. (Choć przyznać trzeba, że pojawia się ciekawie zarysowany wątek przyszłości i rozwoju wieku fotografii, stali i pary - widoczny przecież i w obrazach Turnera). Mamy za to "mięso i cynaderki" oraz "cielęcinę i szynkę" - w cieście oczywiście.

Znakomity film o wielkim artyście to naprawdę rzadkość. Dziękuję, Mr. Leigh.
Jako całość jednak tworzy to narrację ospałą do granic możliwości i dlatego film trwa 2,5 godz.Nie przekonuje mnie niestety wizja społeczeństwa wypełnionego po brzegi dziwakami i kretynami. Muzyka z kolei przypomina czasem strojenie instrumentów przed koncertem. Aktorska interpretacja głównego bohatera jasno wskazuje, co było przyczyną śmierci malarza. Zachrząkał się na śmierć.
Obraz na dlugo w pamieci raczej nie zapadnie. Biografia ma to do siebie, ze trzeba ja przedstawic w taki sposob jaki byla - niestety zycie pana Turnera nie nalezalo do oszalamiajacych i ciekawych. Zycie, nie tworczosc i jego dziela... Dlatego tez i obraz jest taki powlony, nie wciagajacy i nudnawy. Gdyby nie znakomita rola Timothy Spalla, ktory przykul moja uwage, pewnie nie wytrzymalbym do konca seansu... 5.5/10


ďťż
Wszelkie Prawa ZastrzeĹźone! Pyza na polskich dróżkach Design by SZABLONY.maniak.pl.

Drogi uzytkowniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczac Ci coraz lepsze uslugi. By moc to robic prosimy, abys wyrazil zgode na dopasowanie tresci marketingowych do Twoich zachowan w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam czesciowo finansowac rozwoj swiadczonych uslug.

Pamietaj, ze dbamy o Twoja prywatnosc. Nie zwiekszamy zakresu naszych uprawnien bez Twojej zgody. Zadbamy rowniez o bezpieczenstwo Twoich danych. Wyrazona zgode mozesz cofnac w kazdej chwili.

 Tak, zgadzam sie na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu dopasowania tresci do moich potrzeb. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

 Tak, zgadzam sie na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu personalizowania wyswietlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych tresci marketingowych. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

Wyrazenie powyzszych zgod jest dobrowolne i mozesz je w dowolnym momencie wycofac poprzez opcje: "Twoje zgody", dostepnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usuniecie "cookies" w swojej przegladarce dla powyzej strony, z tym, ze wycofanie zgody nie bedzie mialo wplywu na zgodnosc z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.