ďťż
Pyza na polskich dróşkach
Ustawienie klatek i śpiew kanarka i szczygła
Mały szczygiełek
dzwoniec Carduelis chloris
Szczygieł (Carduelis carduelis)- opis gatunku
Generał / The General
Witam wszystkich ;)
Gorący pościg / Hot Pursuit
Transmisja na żywo z gniazda trębaczy paryskich
Fala / Bølgen
Wypadek na tajwanie

Pyza na polskich dróşkach

Kilka dni temu w moim karmniku pojawił się szczczygieł) jest śliczny ale pojawił się tylko jeden:( wiem że są pod ochroną udało mi się nagrać filmik później dołącze:)

Występowanie:
Zamieszkuje Europę od atlantyckich wysp i zachodniej Europy (poza Skandynawią) do środkowej Azji na wschodzie oraz większość Azji Mniejszej i Afryki północnej. Częściowo osiadły, a w niektórych regionach wędrowny. Jedynie populacje z północnej Europy i Azji odlatują w kierunku południowo-zachodnim nad Morzem Śródziemnym i do zachodniej Europy. Dołączają tam do lokalnych, osiadłych szczygłów. Wiosną, podobnie jak osobniki koczujące, powracają na tereny lęgowe. Wyróżnia się 12 podgatunków.

Biotop:
Wszelkie zadrzewienia typu parkowego. Lęgnie się na obrzeżach lasów liściastych i mieszanych, często sady, polany, aleje, kępy drzew, nadrzeczne łęgi i ogrody. Najchętniej zasiedla tereny uprawne, gdzie pola i sady przeplatają się z widnymi lasami. Unikają zwartych kompleksami leśnymi. Poza sezonem lęgowym żerują jednak na terenach otwartych, gdzie mogą znaleźć rośliny produkujące nasiona. W czasie lęgów trzymają się przeważnie koron drzew.

Charakterystyka:
Należą do najładniej i najjaskrawiej upierzonych europejskich ptaków. Obie płci są podobnej wielkości. Najbardziej charakterystyczną cechą jest karminowoczerwona "twarz" (maska), kontrastująca z czarnym wierzchem głowy i pręgą za uszami (zausznicami) oraz z białymi policzkami. Upierzenie na grzbiecie kasztanowobrązowe, boki głowy (policzki), podgardle, pierś biała z niewyraźną brązową przepaską, brzuch i kuper białe. Rozwidlony ogon czarny, skrzydła również czarne z szeroką żółtą pręgą. Szczygły mają żółtobiałe dzioby, ciemniejsze na końcach. Tęczówki oczu, podobnie jak nogi, są brązowe. Młode ptaki brązowoszare z ciemniejszymi, nieregularnymi podłużnymi prążkami, jedynie skrzydła podobnie jak u dorosłych czarne z żółtym pasem. Nie występuje też u nich charakterystyczny rysunek na głowie, choć widać już kombinację żółto-czarno-białej barwy na skrzydłach. Pod względem rozmiaru jest mniejszy od wróbla i ma rozwidlony ogon.

Różnica między płciami w ubarwieniu jest trudna do zauważenia w terenie. U samca czerwona maska nad okiem dotyka i czasami przekracza oko pod skrzydłem czarne ubarwienie. U samicy maska kończy się w połowie głowy i jest koloru ciemnopomarańczowego, głowa jest bardziej okrągła niż u samca, a pod skrzydłem kolor jest brunatny do szaro-zielonego. Pewne określenie płci zapewnia jednak obserwacja ptaka trzymanego w ręku.

W czasie lotu szczygły od innych gatunków ptaków łatwo rozpoznać po ubarwieniu skrzydeł, głowy i ogona. Ze względu na ubarwienie, ruchliwość i śpiew szczygły chętnie hodowano się w klatkach, ale obecnie w większości krajów są pod ochroną.

Nie jest to ptak bardzo płochliwy. Często można go zobaczyć jak przelatuje z miejsca na miejsce, zatrzymując się na różnych drzewach, krzewach i roślinach zielnych. Szczygieł lata szybko i falistym torem.

źródło:
internet/wikipedia
encyklopedia o ptakach


http://youtu.be/-YZDkbQ41D4

http://youtu.be/xVLH0sVG-9g

szczygieł
Świetne filmiki i świetny artykuł! Otrzymujesz pochwałę administratorską!
niestety był tylko jeden:) pojawiłay się kolejne nowe ptaszki:) jak je rozgryze rozpocznę nowy temat:)


Super filmik . Szkoda że do nas nie przylatują żadne szczygły, rarytasem jest sikora modra...

Ja opis szczygła (też z Wikipedii) dałam tutaj:
http://www.kanarek.fora.pl/newsy,133/szczygiel-carduelis-carduelis-opis-gatunku,3795.html
no u mnie jeden się pojawił ale się też nie spodziewałam:) ale jest śliczny poprostu:)


ďťż
Wszelkie Prawa ZastrzeĹźone! Pyza na polskich dróżkach Design by SZABLONY.maniak.pl.