Pyza na polskich dróżkach
kanarki.fora.pl - kanarek.fora pl
Kuropatwa (Perdix perdix)-artyku³ Kanarka7
Trele trele witaj± kanarków wielbiciele
Kanarki BaJZeL moje m³ode z 2013 Roku wyklute 27 Kwietnia
Czy mo¿na rozpocz±æ lêgi kanarka 25 grudnia czyli na Wigilje
Czy kanarki mog± odbyæ tylko jeden lêg w roku ?
Ile mogê dawaæ kanarkowi proszku z barwnikiem na piórka
Zdjêcia ptaków ró¿nych-nie kanarków-konkurs, edycja pierwsza
Kupiê parê kanarków amerykañski ¶piewak - american singer
Quiko Intensiv Rot i inne barwniki w diecie kanarków

Pyza na polskich dróżkach

Budowa Kanarka

Kanarek, tak jak wszystkie ptaki, jest sta³ocieplnym zwierzêciem krêgowym, którego cia³o pokrywaj± pióra. Ma dwie koñczyny kroczne. Koñczyny przednie w loku procesu ewolucji przekszta³ci³y siê w skrzyd³a.

Wszystkie ptaki charakteryzuj± pewne cechy budowy umo¿liwiaj±ce im latanie. Do cech tych nale¿± przede wszystkim op³ywowy kszta³t cia³a i upierzenie. Pióra skrzyde³ s± ruchome, a od ich ruchów zale¿y szybko¶æ i kierunek lotu. Ptak mo¿e trzymaæ skrzyd³a z³o¿one przy ciele lub rozpo¶cieraæ je i uderzaæ nimi w zale¿no¶ci od tego, czy wznosi siê do góry, l±duje czy te¿ szybuje w powietrzu. Szkielet ptaka jest mocny i stabilny, ale bardzo lekki dziêki temu, ¿e ko¶ci s± pneumatyczne, czyli czê¶ciowo wype³nione powietrzem. Narz±dami oddechowymi ptaka s± nie tylko oskrzela i p³uca, ale równie¿ worki powietrzne. Podczas wdechu powietrze przez p³uca trafia do systemu worków powietrznych (przednich i tylnych) znajduj±cych siê pomiêdzy ko¶æmi i miê¶niami - ptak ,,napompowuje siê". Podczas wydechu powietrze z worków przechodzi z powrotem do p³uc, a stamt±d na zewn±trz. Lekkie ko¶ci zapewniaj± zwierzêciu niewielki ciê¿ar, silne miê¶nie ramion oraz pióra umo¿liwiaj± mu latanie.

Jak wszystkie zwierzêta sta³ocieplne ptak reguluje temperaturê cia³a, która wynosi u niego 41°C - nie zale¿y wiêc od temperatury otoczenia. Parowanie wody z powierzchni worków powietrznych pomaga utrzymaæ mu sta³± temperaturê cia³a podczas upa³ów. Poniewa¿ ptak nie mo¿e siê pociæ ze wzglêdu na brak gruczo³ów potowych, ch³odzi siê, zmieniaj±c u³o¿enie piór i szybko oddychaj±c przez pó³otwarty dziób.

Ptak równie dobrze potrafi broniæ siê przed zimnem. Strosz±c pióra, powoduje, ¿e powietrze zostaje zatrzymane miêdzy skór± a upierzeniem w przestrzeniach zwanych poduszkami powietrznymi, które zapobiegaj± utracie ciep³a przez organizm.
Utrzymanie stosunkowo wysokiej temperatury cia³a oraz szybka praca serca ptaków narzuca im du¿e zapotrzebowanie energetyczne. Aby je pokryæ, ptak pobiera dziennie pokarm w ilo¶ci odpowiadaj±cej 1/3 w³asnego ciê¿aru cia³a.

Dzioby ptaków maj± rozmaite kszta³ty, w zale¿no¶ci od rodzaju po¿ywienia, do którego pobierania s± przystosowane. Kanarek, nale¿±cy do rodziny ziarnojadów, ma mocny, krótki, sto¿kowaty dziób doskona³y do mia¿d¿enia ziaren. Pomagaj± mu w tym równie¿ silne miê¶nie ¿uchwy. Po³kniêty pokarm trafia do rozszerzenia prze³yku - wola, gdzie zostaje zmiêkczony dziêki specjalnej wydzielinie.

Ptaki, inaczej ni¿ ssaki, maj± jedno wspólne uj¶cie uk³adu wydalniczego i pokarmowego zwane kloak±. Nie maj± natomiast pêcherza moczowego, którego zawarto¶æ niepotrzebnie zwiêksza³aby ich masê podczas lotu.
Dwie nerki filtruj± krew, prowadz±c bardzo oszczêdn± gospodarkê wod±. na skutek czego mocz ptaków ma konsystencjê pó³p³ynn±. £atwo zauwa¿alny bia³y jego sk³adnik to ka³.

Kanarek ma silne, krótkie podudzia, bardzo ruchome stawy skokowe i 4 palce na nodze. Najwiêkszy z nich jest skierowany do ty³u. Takie ustawienie palców umo¿liwia ptakowi mocne trzymanie siê ga³êzi. Poniewa¿ w tej pozycji ¶ciêgna palców zachodz± na siebie, kanarek, zanim wyprostuje palec, musi to po³±czenie ¶ciêgien ,,rozwi±zaæ" za pomoc± miê¶ni. Dopóki tego nie zrobi, palce s± zaci¶niête na ga³êzi. Dziêki temu nie grozi mu spadniêcie z drzewa np. podczas snu.

Kanarki poruszaj± siê po pod³o¿u w specyficzny sposób - uginaj± nogi w stawach skokowych, a nastêpnie podskakuj± na obu koñczynach jednocze¶nie. Podobnie jak
inne ptaki, kanarki maj± zmys³ wibracji, który umo¿liwia im odczuæ najmniejszy ruch miejsca, na którym siedz±, np. ga³êzi. Poniewa¿ doskonale odró¿niaj± ruch spowodowany wiatrem od wywo³anego przez potencjalnego wroga, zmys³ wibracji odgrywa rolê ostrzegawcz±.

Umiejêtno¶ci lotu mog³y ptaki wykszta³ciæ dziêki znakomicie rozwiniêtemu zmys³owi równowagi. Mie¶ci siê on w uchu wewnêtrznym i jest jednym z najsprawniejszych zmys³owych zwierz±t. Pozwala kanarkowi nawet na hu¶tanie siê na cieniutkiej ga³±zce z g³ow± w dó³ bez zagro¿enia utraty równowagi.

Równie wa¿ny dla ptaków jest zmys³ wzroku, s± one bowiem tzw. wzrokowcami. Wiêkszo¶æ informacji ze ¶wiata zewnêtrznego dociera do nich za pomoc± oczu. Z tego te¿ powodu s± tak kolorowo upierzone. Potrafi± odró¿niæ wiele barwnych szczegó³ów, których my - ludzie -
nie jeste¶my w stanie dostrzec. Dziêki bocznemu usytuowaniu oczu ptaki maj± bardzo szerokie pole widzenia. Widz± t szybciej od ludzi. Podczas gdy my w ci±gu l sekundy rejestrujemy ok. 16 obrazów, one - ponad 100.

S³uch ptaków nie jest rewelacyjny w porównaniu ze s³uchem wielu inny zwierz±t. S³ysz± d¼wiêki o czêstotliwo¶ci od 100 do 13 000 Hz, podczas gdy pies - do 40 000 Hz, a np. ¶winka morska - do 35 000 Hz. Potrafi± jednak rozró¿niaæ rozmaite tony i zapamiêtywaæ to co dla naszego ucha mo¿e brzmieæ jak ta sama melodia, kanarka nie zwiedzie. Tylko kilka dni mu potrzeba, by gruntownie poznaæ g³os s±siada swojego rewiru. Gdy w okolicy pojawi siê obcy kanarek, zostaje je natychmiast rozpoznany po g³osie i przez obu s±siadów solidarnie zwalczany.

Zmys³ wiêc jest u ptaków s³abo rozwiniêty. Nie maj± te¿ specyficznego osobniczego zapachu, bo i tak by nie mog³y siê po nim rozpoznaæ.
O wyborze bardziej lub mniej smakowitego k±ska decyduje zmys³ dotyku. Gdy "na oko" pokarm jest zjadliwy, kanarek dotyka go dziobem i upewnia siê, czy warto go skonsumowaæ.
S³ynny ¶piew kanarka, choæ nie zawsze równie piêkny u ka¿dego osobnika, odgrywa bardzo istotn± rolê w procesach rozmna¿ania. Organ g³osu jest po³o¿ony w miejscu, zwanym krtani± doln±, gdzie tchawica rozwidla siê na oskrzela. Ptaki nie maj± strun g³osowych, lecz w krtani membranê, która, drgaj±c przy wydechu, powoduje powstawanie d¼wiêków.

Pod wzglêdem m¿liwo¶ci anatomicznych samice kanarka s± podobnie przystosowane do ¶piewu jak samce. ¦piewaj± jednak bardzo rzadko z tego powodu znacznie chêtniej s± kupowane samce.

Na wolno¶ci

Wiêkszo¶æ samic kanarka nie ¶piewa, jedynie æwierka bowiem to mêskie hormony stymuluj± prawdziwy ¶piew.
Jak ju¿ wiemy, ma³y ptak potrzebuje bardzo du¿o energii, by utrzymaæ wysok± temperaturê cia³a i wyrównaæ straty kalorii, do których dochodzi zw³aszcza podczas latania. Poniewa¿ noc± kanarki s± prawie ¶lepe, tylko w ¶wietle dziennym mog± wyszukiwaæ po¿ywienie. W³a¶nie od ¿erowania rozpoczyna siê ich ka¿dy dzieñ. Dopiero gdy kanarek zrekompensuje energiê utracon± w nocy mo¿e po¶wiêciæ czas na pielêgnacjê cia³a. Nale¿± do niej k±piel w wodzie w pyle. Kanarki s± mi³o¶nikami wody - je¶li mog± k±paæ siê 2-3 razy dziennie. Po k±pieli wzlatuj± wysoko na drzewa, by w przewiewnym miejscu schn±æ w promieniach s³oñca. Trzepocz± przy tym skrzyde³kami, a dziobem czyszcz± piórko za piórkiem. W ten sposób usuwaj± kurz, brud, t³uszcz i paso¿yty zewnêtrzne. Równie¿ nó¿ki poddaj± gruntownej pielêgnacji za pomoc± dzioba. Dziêki temu pozbawiaj± siê z³uszczaj±cego naskórka. G³ówkê kanarek czy¶ci nó¿k±, najczê¶ciej praw±, usuwaj±c m.in. brud z okolicy oczu. Nastêpnie pielêgnuje dziób, ocieraj±c nim o kamienie, lub ga³êzie.

Po zabiegach higienicznych przychodzi czas na drugi posi³ek. Godziny po³udniowe kanarek po¶wiêca wypoczynkowi, po czym znowu zajmuje siê wyszukiwaniem pokarmu. Krótko przed zmierzchem ptak oblatuje swój rewir, aby spocz±æ w bezpiecznym miejscu.
Rytm roczny jest uwarunkowany d³ugo¶ci± dnia. W styczniu, gdy dni s± d³ugie, kanarki maj± wiêcej czasu miêdzy posi³kami. Budz± siê w nich wówczas "wiosenne uczucia". Uaktywnione gruczo³y p³ciowe samca powoduj±, ¿e ka¿d± woln± chwilê wykorzystuje na ¶piew. Samicê pobudza to do budowania gniazda.

Samiczka rozpoczyna lêg, najczê¶ciej zawieraj±cy 4 jaja. znoszone w odstêpach 3-4 dniowych. Dopiero po z³o¿eniu ca³ego lêgu przystêpuje do wysiadywania. W tym okresie jest karmiona przez samca, któremu nie starcza ju¿ czasu na ¶piew, musi bowiem wykarmiæ i sw± partnerkê, i siebie. Gniazdo jest zazwyczaj umieszczone w gêstych krzewach. Po 13-14 dniach wykluwaj± siê m³ode - nagie, ¶lepe i bezbronne. Matka ogrzewa je w³asnym cia³em, nie oddalaj±c siê od nich ani na chwilê. Pisklêta s± nieustannie g³odne - otwieraj± wiêc bardzo szeroko dzioby, domagaj±c siê jedzenia.

Samica karmiona przez samca magazynuje po¿ywienie w wolu, gdzie zostaje ono czê¶ciowo strawione. Dopiero w takiej oddaje je dzieciom wprost do ich dziobków. Liczba lêgów w ci±gu roku zale¿y od temperatury w danym sezonie i ilo¶ci opadów. Gdy rok jest zbyt suchy lub bardzo deszczowy, kanarki maj± tylko l lub 2 lêgi. W korzystniejszych warunkach sk³adaj± jaja trzykrotnie.

M³ode kanarki po wylocie z gniazda maj± m³odzieñcze upierzenie, które zmieniaj± dopiero, gdy siê ca³kowicie usamodzielniaj±. Nastêpuje to w czasie pierzenia siê rodziców, czyli pó¼nym latem. W ci±gu 50-100 dni zmieniaj± swe upierzenie ca³kowicie. Przed nadej¶ciem d³ugich nocy zimowych pierzenie jest zakoñczone. Ptaki przez ca³e - krótkie teraz - dni wyszukuj± po¿ywienie. Dopiero gdy zima wkroczy w swój szczytowy okres, a dni stan± siê d³u¿sze kanarki bêd± mog³y przeznaczyæ czê¶æ czasu na zachowania godowe. Cykl roczny zacznie siê od nowa.

¬ród³o : http://www.kanarki.pl/strony/kanarki_biologia.htm


A przepraszam, co to wspólnego z budow± gniazda???
Tytu³ jest "Budowa kanarka", a winê za umieszczenie tematu tutaj ponoszê ja, kanarek7 napisa³ do mnie gdzie wstawiæ artyku³, wiêc poradzi³am mu dzia³ "Porady i artyku³y". Wydaje mi sie ¿e to najlepsze miejsce, przecie¿ nie jest to dzia³ o rozmna¿aniu
Tak, je¿eli chodzi o budowê kanarka to jest to najlepszy dzia³, lecz gdy wszed³em tu pierwszy raz tytu³ w±tku by³ "Budowa Gniazda" To nie ¿adna wina. Artyku³ umieszczony bardzo dobrze Nie wiem sk±d te grymasy Przecie¿ wszystko by³o w porz±dku oprucz tytu³u w±tku.


A grymasik st±d, ¿e nie wiedzia³am o co chodzi- jak ja wesz³am, tytu³ by³ ju¿ poprawiony. Pozdrawiam .
http://www.kanarki.pl/strony/kanarki_biologia.htm



Wszelkie Prawa Zastrzeżone! Pyza na polskich dró¿kach Design by SZABLONY.maniak.pl.