Pyza na polskich dróżkach
kanarki.fora.pl - kanarek.fora pl
Kanarek czerwony czy czerwony koroniak niemiecki?
Nowy kanarek samica - wyrywa piora/gola skora
Kanarek potrz±sa g³ówk± i nie umia³ po³kn±æ wody-POMOCY!!
Mój kanarek dziwnie mlaska i czasami bardzo cicho popiskuje.
Kanarek przesta³ spiewaæ wieczorem dziwnie skrzeczy i rzêzi
Kanarek wyrywa pióra na skrzyd³ach, ma bardzo czerwon± skórê
Piekny, ¿ó³ty kanarek wlecia³ nam na balkon... Prosze o rady
Kanarek zbiera ró¿ne paproch,kawa³ki materia³ów
Prosze o pomoc mój kanarek zdech³ co bêdzie z samcem ???

Pyza na polskich dróżkach

A¿ mi wstyd pytaæ o rasê swojego kanarka
No ale trudno, nie ja go kupowa³am tylko dosta³am w prezencie
Tutaj s± zdj.
Jeden to bastard, a ten drugi, pomarañczowy ? Jest do¶æ intensywny, je¶li by kto¶ na zdj. nie zauwa¿y³

Ten pomarañczowy


dnia Wto 11:04, 28 Sty 2014, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz


Czerwony nieintensywny Ewentualnie Czerwony ivor nieintensywny
Ivor to czasem nie okre¶lenie do ptaków z czerwonymi oczami?

Ivor to czasem nie okre¶lenie do ptaków z czerwonymi oczami?
Ivor to inaczej ko¶æ s³oniowa albo pastel


kanarek nieintensywny inaczej (mrozian) - IVOR to ptaki z czerwonymi oczami dnia Wto 19:18, 28 Sty 2014, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Dziêki wielkie wszystkim

kanarek nieintensywny inaczej (mrozian) - IVOR to ptaki z czerwonymi oczami

Radku Ivory to ko¶æ s³oniowa.
Ivory to okre¶lenie do rozmieszczenia lipochromu z tego co siê orientuje.
Fajna stronka http://rytro.dobrahodowla.pl/index.php?id=1dab40fd44295f8acbac4e&PHPSESSID=27r93evs69t3vdk38sre14iht5
Rubino maj± czerwone oczy. dnia ¦ro 12:13, 29 Sty 2014, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Ivory te¿ maja czerwone oczy
Cytrus dobrze mówi, i równie¿ to ¿e jest to ko¶æ s³oniowa. Pofatygowa³em siê i pogada³em z kole¿ank± co jest na biologii(magistra pisze z genetyki) i potwierdzi³a moje s³owa. Podobnie jest u psów czy kotów.

Cytrus dobrze mówi, i równie¿ to ¿e jest to ko¶æ s³oniowa. Pofatygowa³em siê i pogada³em z kole¿ank± co jest na biologii(magistra pisze z genetyki) i potwierdzi³a moje s³owa. Podobnie jest u psów czy kotów.

Jednak po rozmowie z innymi hodowcami muszê racjê przyznaæ LeeOne. Takie ubarwienie jak Ko¶æ s³oniowa podobno nie wystêpuje u kanarków i nazwa ta u kanarków okre¶la czerwone oczy. Wybacz LeeOne
Cleargreen zobacz sobie na wortalu w±tek izabelki od canarissimo ona to wszystko fajnie opisuje ( http://kanarki.eu/index.php?topic=3745.30 ). No i jeszcze na tej stronce co da³am linka s± kanarki ivoor/ivory dnia Pi± 17:36, 31 Sty 2014, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
No znalaz³am bo nie dawa³o mi to spokoju:
"Pastel odnosi sie do melaniny - wiec jest np brunanty-pastel albo izabel-pastel. Rysunek jest wtedy zredukowany i ptak wylgada jakby byl caly jednolity. Czarna i agatowe pastele tez sa - ale u nich rysunek sie wtedy tylko troche redukuje.

Ivoor to kolor kiedys zwany pastelem, albo pastelem lipochromowym. Teraz jest na to nazwa ivoor = kosc sloniowa. To rozjasnienie koloru tlustego - czyli jest czerwony ivoor i zolty ivoor. Sa tez biale ivoor, ale u nich tego nie widac. Za to ich potomstwo to dziedziczy - stad np u mnie niespodzianka, bo moje ivoor sa od bialego samczyka wszystkie. Acha - jak bialy dominujacy ma ivoor, to jego zolty nalot na zgieciu skrzydla i lotkach jest bledszy, ledwie widoczny. "
Czyli dobrze pisa³em, tylko dlaczego wiêkszo¶æ hodowców uwa¿a Ivor za czerwone oczy..
Twój "pomarañczowy" kanarek to tzw. "czerwony nieintensywny" . Sporo by³o dyskusji o kanarkach "-ino", pastelach-jednak nikt nie napisa³, dlaczego ptak jest nieintensywny... Otó¿-chodzi tutaj o budowê pióra i w zw. z tym-o rozmieszczenie barwnika na nim (kanarki i inne ptaki "intensywne" maj± pióro krótsze, sztywniejsze-a ¿e ilo¶æ barwnika tak± sam± jak "nieintensywne"-kolor ich jest bardziej ¿ywy, po prostu barwnik roz³o¿ony jest na mniejszej powierzchni.)
Dlaczego "czerwony"? Kiedy¶ stosowa³o siê nazwê "oran¿" czy "pomarañcz", ale od kiedy hodowcy zaczêli na skalê masow± barwiæ swojê ptaki barwnikami i ptaki robi³y siê czerwone-zaniechano tego nazewnictwa (wa¿na uwaga-barwnik nale¿y podawaæ jedynie w pierwszym roku ¿ycia ptaków-inaczej kanarek mo¿e mieæ problemy z w±trob± i innymi narz±dami uk³adu pokarmowego-a przecie¿ i tak ju¿ go nie poka¿emy na wystawie, wiemy "co w nim siedzi" i czego siê spodziewaæ w lêgach-wzglêdy "estetyczne" odstawmy na bok ).

Wracaj±c do tematu-wszystkie ptaki lipochromowe, u których nie ma melaniny (pigmentu), s± nazywane po kolei: albino (bia³e z czerwonymi oczami), lutino (¿ó³te z czerwonymi oczami) i rubino (czerwone z czerwonymi oczami). W¶ród nich oczywi¶cie te¿ mog± pojawiæ siê ptaki o rozja¶nionym lipochromie (barwniku t³uszczowym)-wtedy jest to np lutino ivory (lub ivoor-z niemiecka bodaj¿e, inna nazwa, nie maj±ca nic wspólnego z mutacj± pastelow± dot. melaniny to lutino pastel-intensywny, nieintensywny lub mozaikowy) czy rubino ivory(pastel). Przy lipochromie to s³owo pastel, okre¶laj±ce cechê ivoor, to nic innego jak wra¿enie czysto wzrokowe-ptaki te s± w³a¶nie "pastelowe", ich barwa jest rozrzedzona.

Z kolei pastel jako mutacja zmieniaj±ca melaninê powoduje redukcjê eumelaniny (melaniny czarnej) i rozdzielenie phaeomelaniny (melaniny br±zowej). Jak napisa³a cytrus-ta mutacja wystêpuje np u kanarków czarnych i agatowych. Ptaki wygl±daj± wd opisu tak:
Czarny pastel-melanina rozcieñczona do szarego antracytu. Nie mo¿e byæ ¿adnych rozja¶nieñ w sterówkach i lotkach. Dziób, nogi i pazury s± jednokolorowe i tak ciemne, jak jest to mo¿liwe. Kreskowanie-czyli rysunek-jest rozcieñczone z czarnego do antracytu, krótkie i delikatne.
Brunatny pastel-brunatna eumelanina jest lekko zredukowana w porównaniu do pe³nej melaniny i wygl±da jak gêsty welon, roz³o¿ony na ca³ym upierzeniu ptaka. Br±z powinien byæ rozdzielony na ca³ej powierzchni upierzenia, a przy tym musi byæ widoczna barwa podstawowa-czyli lipochrom. Ptaki intensywne maj± lekkie kreskowanie. Dziób, nogi i pazury maj± byæ jednego koloru i harmonizowaæ z natê¿eniem melaniny.
Agat pastel- kreskowanie(rysunek) jest krótkie, w±skie i delikatne w kolorze popielato-szarym. Wszystkie pióra d³ugie-jak u "normalnego" agata-powinny mieæ per³owo-szare obrze¿enie, zwane otoczk±. Musi byæ zachowany charakterystyczny rysunek g³owy kanarka agatowego (zwany "w±sami", "bródk±"). Polega on na wystêpowaniu miejsc gdzie lipochrom uk³ada siê w po¿±dany wzór, kszta³tem przypominaj±cy w±sy, zachodz±cy a¿ na kark ptaka, powinna byæ te¿ obecna lipochromowa-wolna od melaniny-niewielka przestrzeñ na czole. Dziób, nogi i pazurki s± ja¶niejsze, powinny byæ równomierne kolorystycznie.
Izabel pastel-tutaj melanina jest rozcieñczona i rozszerzona a¿ do jasnego be¿u. Przy tej kombinacji istnieje tzw. czynnik optyczny- sprawia on, ¿e najefektowniej wygl±daj± ptaki o lipochromie intensywnym lub mozaikowym. Dziób nogi i pazury musz± byæ jasne.
Powy¿sze dane pisa³am w oparciu o biuletyn PFO ("Standardy kanarków kolorowych"), opracowany przez Pana A.Motulewicza.

Zerknijcie równie¿ w odpowiednie dzia³y w "Rasach", w dziale o kanarkach kolorowych- tam powinno byæ co-nieco n.t. ka¿dej z mutacji barwnych o których tutaj w skrócie wspomnia³am. dnia Nie 3:02, 02 Lut 2014, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
oj, brakowa³o Cie Chiara...
kasiakowal, bardzo mi mi³o to ¿e tak napisa³a¶ ... Niestety, ¿ycie czasem p³ata "figle"- dlatego my¶lê, ¿e tak bardzo potrzebujemy Moderatora (pisa³am o tym przed moj± nieobecno¶ci±, jeszcze podczas choroby bliskiej osoby).

Pozdrawiam serdecznie

Czyli dobrze pisa³em, tylko dlaczego wiêkszo¶æ hodowców uwa¿a Ivor za czerwone oczy..
Dodam mo¿e tylko parê zdañ, bo w poprzednim po¶cie zbyt du¿o tego jest, ¿eby kto¶ kto zaczyna przygodê z kanarkami w ogóle chcia³ czytaæ ten ca³y tekst -za du¿o tam jest ró¿nych informacji niezbyt spólnie zwi±zanych (na swoje usprawiedliwienie dodam, ¿e uczymy siê ca³e ¿ycie ).

Wracaj±c do cytatu- mutacja ivoor (lub z ang. ivory) wystêpuje w po³±czeniu z lipochromem-¿ó³tym i czerwonym. Rozja¶nia j± do tego stopnia, ¿e ptaki takie bywaj± nazywane "pastelowymi"- a nawet czerwony ivory bywa zwany "ró¿owym" . Mutacja ta ma charakter recesywny sprzê¿ony z p³ci±.
Z kolei wszystkie mutacje w których zanik³ pigment- te z czerwonymi oczami- maj± ko,ñówki "-ino". S± to: albino, lutino, rubino. Mog± byæ wszystkich typów je¶li chodzi o typ upierzenia, mog± tak¿e wystêpowaæ jako kombinacja mutacji-np rubino ivory intensywne- oznacza kanarka czerwonego "pastelowego" (ivory) z czerwonymi oczami (za tê cechê odpowiada mutacja rubino). Równie¿ mutacje "-ino" s± sprzê¿one z p³ci±.

Natomiast, sk±d takie a nie inne ponoæ przekonanie u hodowów (ja tego nie s³ysza³am, piszê a propos tego, co napisa³ cleargreen)- pojêia nie mam.



Wszelkie Prawa Zastrzeżone! Pyza na polskich dró¿kach Design by SZABLONY.maniak.pl.