Pyza na polskich dróżkach
kanarki.fora.pl - kanarek.fora pl
Kuropatwa (Perdix perdix)-artyku³ Kanarka7
Trele trele witaj± kanarków wielbiciele
Kanarki BaJZeL moje m³ode z 2013 Roku wyklute 27 Kwietnia
Czy mo¿na rozpocz±æ lêgi kanarka 25 grudnia czyli na Wigilje
Czy kanarki mog± odbyæ tylko jeden lêg w roku ?
Ile mogê dawaæ kanarkowi proszku z barwnikiem na piórka
Zdjêcia ptaków ró¿nych-nie kanarków-konkurs, edycja pierwsza
Kupiê parê kanarków amerykañski ¶piewak - american singer
Quiko Intensiv Rot i inne barwniki w diecie kanarków

Pyza na polskich dróżkach

Kanarki kolorowe dziel± siê na lipochromowe i melaninowe.

Kanarki lipochromowe: Wszystkie tego typu kanarki powinny mieæ jednolite zabarwienie. Maj± w³asciwosci mieszania sie ze sob±, daj±c ró¿ne odcienie.

¯ó³te kanarki:s± wynikiem spontanicznej mutacji dzikiego kanarka. Wystêpuj± w ca³ej gamie odcieni- od cytrynowej do ciemno¿ó³tej.

Bia³e kanarki: pochodz± z Niemiec. Gen barwy bia³ej jest genem letalnym, nale¿y wiêc ³±czyc ptaka bia³ego z ¿ó³tym-nigdy dwóch bia³ych. Przy po³±czeniu z kanarkami ¿ó³tymi otrzymamy potomstwo obydwu barw.
S± tak¿e bia³e kanarki pochodz±ce z Anglii i ró¿ni± sie one ró¿owa skór± i recesywno¶cia (bia³e niemieckie sa dominuj±ce). Odmianie angielskiej nale¿y podawaæ witaminê A której ptaki te nie sa w stanie przyswoic z po¿ywienia, inaczej zgin±.

Kanarki czerwone:Powsta³ w wyniku krzy¿ówki dzikiego kanarka z czy¿ykiem czerwonym. Pe³n± barwê uzyskuje dopiero po drugim pierzeniu.

Kanarek pomarañczowyPowsta³ ze skojarzenia czerwonego i ¿ó³tego kanarka. Ma ró¿ne odcienie.

Kanarek o upierzeniu ko¶ci s³oniowej:Odmiana ta daje ca³y wachlarz mo¿liwo¶ci kolorystycznych, w tym tak¿e ró¿owej.


Kanarki melaninowe: Podzielone sa na cztery grupy: czarne, agatowe, brunatne i izabelowate.

Grupa kanarków czarnych:
Kanarki zielone: O mniej lub bardziej intensywnym kolorze, zawsze jednak z ¿ó³tym odcieniem.
Kanarki szare: Skojarzenie k. zielonych z niemieckimi bia³ymi. S± dwie linie: dominuj±ca niemiecka i recesywna angielska.
Kanarki br±zowe:Powsta³y ze skojarzeñ osobników pomarañczowo¿ó³tych z zielonymi. Polecane do krzy¿ówek z ptakami czerwonymi- mog± daæ piêknie ubarwione pisklêta. U wszystkich ptaków z tej grupy koñcówki puchowych piór sa czarne, a dziób i nogi stalowe.
Grupa kanarków agatowychMaj± os³abiony pigment melaniny, co rozja¶nia czarn± barwê.
Grupa kanarków brunatnychKanarki brunatne mo¿na ³±czyæ ze wszystkimi kanarkami lipochromowymi, uzyskuj±c tzw szeki- kanarki ¿ó³tobrunatne, pomarañczowobrunatne, i czerwonobrunatne.
Grupa kanarków izabelowatych:w piórach wystêpuje barwnik ¿ó³ty i brunatny.
Kojarz±c samca izabelowatego z samic± innej barwy otrzymamy potomstwo izabelowate i inne.Odwrotnie- ¿aden ptak nie bêdzie izabelowaty.
Kanarki pstre: Pigment rozmieszczony jest nierównomiernie. Kanarki takie mog± byæ wielokolorowe.
Powinnam tu równie¿ wspomnieæ o bastardach, które s± przodkami wielu odmian barwnych (np odmiana czerwona powsta³a poprzez krzy¿owanie z czy¿ykiem). Bastardy czy te¿ basztardy, bo tak zwane s± po prostu mieszañce miêdzygatunkowe, stanowi± niejako jedna z podgrup kanarków kolorowych.

W rodzinie ptaków, do której nale¿± kanarki- czyli ³uszczaków- mo¿liwe jest krzy¿owanie ze sob± wielu gatunków ptaków. Oczywi¶cie praktykowane jest to jedynie w niewoli, gdy¿ istnieje ryzyko, ¿e pisklêta z takiego pochodzenia bêd± s³abe i niezdolne do samodzielnego ¿ycia w naturze- gdzie, jak wiadomo, prawo do ¿ycia maj± najsilniejsi. Hodowcy do swych krzy¿ówek u¿ywali ptaków takich jak: szczygie³, czy¿, gil, makol±gwa, kulczyk, czy¿yk kapucynek, dzwoniec, ziêba. Krzy¿uje siê samice kanarka z ptakami tych gatunków, odwrotna konfiguracja daje w lêgu ptaki niep³odne, ponadto samiczki kanarka ulegaj± ¶piewom samców innych gatunków.

Wiêcej o bastardach mo¿na przeczytaæ na forum w w±tku "Bastardy".
Kanarki kolorowe podzielono na dwie du¿e grupy: melaninowe i lipochromowe. Dawniej u¿ywano równie¿ okre¶lenia ciemne i jasne.

Przy tym podziale kanarków uwzglêdniono bardzo istotn± ró¿nicê w kolorystyce upierzenia, opieraj±c na niej system, który obecnie funkcjonuje. T± cech± jest obecno¶æ melaniny, ciemnego barwnika obecnego w piórach tylko czê¶ci kanarków. Z tego powodu kanarki te zwane s± melaninowymi.

Ptaki posiadaj±ce tylko barwê lipochromow± stanowi± odrêbn± grupê zwan± w³a¶nie kanarkami lipochromowymi. Kanarki lipochromowe podzielone s± na sze¶æ grup: ¿ó³te, czerwone, bia³e dominuj±ce, bia³e recesywne, ¿ó³te pastelowe i czerwone pastelowe. Dodatkowo kanarki te mo¿na podzieliæ na trzy kategorie: intensywne, nieintensywne i mozaikowe. Nie bêdê tutaj wspomina³ o faktorach, które zostan± omówione w kolejnej czê¶ci.

Kanarki melaninowe dzielone s± ze wzglêdu na rodzaj melaniny i jej typ oraz rodzaj lipochromu, kategoriê i faktory. System zak³ada, ¿e cechy wymienione wy¿ej bêd± okre¶lane kodem liczbowo-literowym. U³atwia to szybkie i co najwa¿niejsze zrozumia³e dla wszystkich cz³onków C.O.M. odczytanie o jakim kanarku mówimy, lub jakie ptaki by³y w³a¶nie oceniane, czy wystawiane. Dla czytelników, którzy zetknêli siê po raz pierwszy z okre¶leniami melanina i lipochrom nale¿± siê s³owa wyja¶nienia. Lipochromy, to jedna z trzech zasadniczych grup barwników wystêpuj±cych w upierzeniu ptaków. S± barwnikami t³uszczowymi, st±d w literaturze nazywa siê lipochrom barw± t³uszczow±. Lipochromy s± z regu³y jaskrawo¿ó³te i czerwone, rzadziej niebieskie, zielone i fioletowe.
U kanarków zasadniczo spotykamy dwa pierwsze. Lipochromy nie wystêpuj± w ziarnach, jak melaniny, lecz tworz± w piórach skupienia o niewyra¼nych kszta³tach. Do ich powstawania potrzebne jest dostarczenie do organizmu pokarmu zawieraj±cego karoten. Szczególnie wa¿ne jest, by karoten by³ dostarczany regularnie i w odpowiednich ilo¶ciach w okresie pierzenia. Wiedz± to wszyscy hodowcy kanarków kolorowych, które w przypadku braku karotenu podanego wraz z pokarmem nie osi±gaj± piêknego, intensywnego i równomiernie rozmieszczonego koloru.
Melaniny to równie¿ barwniki wystêpuj±ce w piórach ptaków, lecz s± to barwniki ciemne. Wystepuj± dwie grupy: eumelaniny daj±ce czarne, szare i ciemnobr±zowe ubarwienie oraz pheomelaniny daj±ce zabarwienie ¿ó³te i br±zowe, od rdzawo-¿ó³tego do czerwono-brunatnego. Pheomelaniny wystêpuj± na obrze¿ach piór tworz±c rysunek w kszta³cie litery V. Eumelaniny rozmieszczone s± w bardziej równomiernie. Melaniny wystêpuj± w piórach w postaci ziaren, a tworz± siê one w specjalnych komórkach zwanych melanoforami.




Wszelkie Prawa Zastrzeżone! Pyza na polskich dró¿kach Design by SZABLONY.maniak.pl.