Pyza na polskich dróżkach
Rosja
Piła mechaniczna 3D / Texas Chainsaw 3D
Problem
Niezniszczalni 2
Przyjaciele..
właśnie wysiaduje i powstało pytanie
problem z logowaniem.
Dzisiejsze czasy / Modern Times
Doradźcie mi :)
Czyżby sternomatoza?

Pyza na polskich dróżkach

Dosta³em dzi¶ wiadomo¶æ z propozycj± tematu - mauzoleum.

Przyznam szczerze, ¿e choæ miejsce tak samo mityczne co magiczne to tak naprawdê ma³o wiadomo na jego temat...

Nie natrafi³em nigdzie na jakiekolwiek wzmianki dotycz±ce budowy, projektu itp. Jak to zwykle bywa przy niedzielnej kawie rozmawia³em ze swoim ojcem na ten temat. Przedstawiê wam nasze g³ówne postawione tezy w tym temacie.

Rozpocznijmy mo¿e od dat. Pierwsza osoba pochowana w mauzoleum zmar³a w 1898 roku. By³a to ¿ona Albrechta m³odszego (syna Marianny i Albrechta) jej pe³ne imiê to Marie Friederike Leopoldine Georgine Auguste Alexandra Elisabeth Therese Josephine Helene Sophie von Sachsen-Altenburg...

Martius zmar³ w roku 1889 wiêc ma³o prawdopodobne by na dziesiêæ lat przed ¶mierci± ¿ony Albrechta nadzorowa³ tê budowê. Ma³o prawdopodobne - tym bardziej, ¿e z tego co wiem na sze¶æ miesiêcy przed ¶mierci± choroba na tyle go zmog³a, ¿e nawet przesta³ pisaæ swój dziennik który prowadzi³ nieprzerwanie od dziesi±tek lat. Bêdê mia³ w czerwcu okazjê rozmawiaæ z potomkiem Martiusa - wypytam go o tê kwestiê. Na chwilê obecn± mo¿na przyj±æ, ¿e mauzoleum zaprojektowa³ i wybudowa³ syn Martiusa. Czy budowla sta³a na lata przed pierwszym zgonem? Tego nie wiem ale tak sobie przypominam, ¿e nad wej¶ciem wyryta jest data. Ciekawe który rok okre¶laj±.

Z tego co wiadomo w mauzoleum pochowano piêæ osób:

1. Friedrich Wilhelm Nikolaus Albrecht Hohenzollern ur. 8 maja 1837 w Berlinie, zm. 13 wrze¶nia 1906 (syn Albrechta 1809 – 1872 i Marianny)

2. Marie Friederike Leopoldine Georgine Auguste Alexandra Elisabeth Therese Josephine Helene Sophie von Sachsen-Altenburg ur. 2 sierpnia 1854 in Eisenberg; † 8 pa¼dziernik 1898 w pa³acu Kamieniec (córka Ernst I, ¿ona Albrechta 1837-1906)

3. Wilhelm Ernst Alexander Friedrich Heinrich Hohenzollern ur. 15 lipca 1874 w Hanowerze, zm. 13 listopada 1940 w Stroniu ¦l±skim)-1940 (syn Albrecht 1837-1906 i Marie Friederike 1854-1898) W³a¶ciciel pa³acu.

4. Willem Frederik Karl Ernst Joachim Albert van Pruisen ur Hannover, 27 wrzesieñ 1876 - 24 listopad 1939 (syn Albrecht 1837-1906 i Marie Friederike 1854-1898)

5. Friedrich Wilhelm Viktor Karl Ernst Alexander Heinrich von Pruisen Kamenz, 12 juli 1880 - Weiser Hirsch, 9 maart 1925 (syn Albrecht 1837-1906 i Marie Friederike 1854-1898)

Co do bry³y i tak dalej. Có¿ - nie jestem architektem... Ale ka¿dy kto choæ troszkê interesuje siê histori± zauwa¿y, ¿e po pierwsze budowla nawi±zuje do stylu jakim pos³ugiwa³ siê Schinkel a po drugie - taka by³a moda w tamtym okresie. Powsta³y setki podobnych budynków.

Jak wygl±da³o wnêtrze? Podobno "na rynku" funkcjonuje jedno jedyne zdjêcie przedstawiaj±ce wnêtrze. Na naszym terenie ma je mieszkaniec Kamieñca 2. Nie wiem nie znam ale chêtnie bym zobaczy³.
Jak mog³o wygl±daæ?
Co¶ w tym stylu



Ilustracja przedstawia wnêtrze innego podobnego budynku.

W sumie ma³o jest zdjêæ nawet z zewn±trz.
Uda³o mi siê dotrzeæ do kilku. Poni¿ej przedstawiam dwa - pierwszy w obrocie widokówek a drugie to swoisty rarytas - kopia zdjêcia nawet nie wiem sk±d j± mam...

LINK

LINK

Jak teraz wygl±da? Wszyscy wiemy...


Je¶li to tak wygl±da³o (podobnie) jak na tym zdjêciu to jestem w szoku!
Teraz brakuje mi odpowiedzi w którym roku Mauzoleum zosta³o spl±drowane/zdewastowane?
Nie kojarze wyrytej daty nad wej¶ciem. By³em tam oko³o 3 tyg temu i na zdjêciach nic takiego nie widze. Nastepnym razem siê dok³adniej przyjrzê.
Na tym drugim zdjêciu jeszcze drzewa bardzo niskie, fajnie siê to ogl±da

Ciekawe kto to zdjêcie ma...
Wysoce prawdopodobne, ¿e w³a¶nie tak wygl±da³o. No mo¿e w kwestii marmurów by³o troszeczkê inaczej. Na tym wzniesieniu sta³y chor±gwie. Dalszej czê¶ci opisu - có¿ nie znam.
Mo¿na by pokusiæ siê o wykonanie dokumentacji i wykonaæ model graficzny. Mo¿e jaki¶ artysta móg³by wykonaæ wizualizacjê wnêtrza? Nie wiem. Jak dla mnie ten temat to wy¿sza szko³a gotowania na gazie...

Dewastacja - wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich do Kamieñca. Mauzoleum wysadzono w powietrze groby spl±drowano cia³a zbezczeszczono. Wozili zw³oki na rowerach, powiesili na drzewie itd.

Data wyryta jest chyba nad wej¶ciem - cyfry rzymskie.



Wszelkie Prawa Zastrzeżone! Pyza na polskich dró¿kach Design by SZABLONY.maniak.pl.