Pyza na polskich dróżkach
Who Am I Mo¿esz byæ kim chcesz / Who Am I - Kein System ist
Ewolucja systemu walki
Systematologia papug
Pula systemów
Miasto 44
Witam wszystkich
Nasze jutro / Demain
Zgłoszenia - Szczyrk 03.02.12
kanarek przestał śpiewać i przesiaduje na podłodze
Co i jak zrobić??

Pyza na polskich dróżkach

Opis: Stalinowska Rosja. Lew Stiepanowicz Demidow (Tom Hardy) to m³ody funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeñstwa Pañstwowego sprawnie pn±cy siê po szczeblach kariery. Jest pos³usznym s³ug± systemu, jednak pewnego dnia jego wiara w idea³y Partii zostaje zachwiana. Prze³o¿eni ka¿± mu zatuszowaæ sprawê okrutnego morderstwa czteroletniego ch³opca. Gdy zaczynaj± gin±æ kolejne dzieci, nara¿aj±c siê na gniew zwierzchników, Demidow rozpoczyna ¶ledztwo na w³asn± rêkê.
[opis dystrybutora kino


Gdyby produkcja by³a rosyjska i nie by³a telewizyjna, by³aby naprawdê niez³a. Niestety brakuje bud¿etu kinowego i zamys³u Rosjan, aby sprawiæ, by film by³ naprawdê b.dobrym krymina³em. Nie ¿eby film by³ z³y, po prostu brakuje mu wiêkszej mocy, zrêczniejszego operatora, rosyjskiego klimatu prowincji i tego socjalistycznego rysu historycznego, popieranego scenkami rodzajowymi i przekrojem spo³ecznym(oczywi¶cie pojawia siê on, ale jest nieco chaotyczny i zbyt ogólny: jest partia- pierestrojka - nie ma partii). Za to nie mo¿na narzekaæ na zmy¶ln± demaskacjê socjalizmu i brutalnego rozliczenia z komunizmem. Najlepiej wypada walka z systemem, tym razem ¶rodowiska organów ¶cigania. Szczególne mocne s± sceny, w których oburzony komitet na czele z Bondarchukiem krzyczy: "W ZSRR nie ma seryjnych morderców". Paranoja, idiotyzm niekoñcz±cych siê paradoksów socjalizmu, nieustraszony detektyw, w koñcu wielka przemiana na tle historycznym. Wszystko to spisuje siê ¶wietnie. Traktujê film bardziej jako kolejn± demaskacjê i "prawdê o" ni¿ klasyczny krymina³-thriller. Kurczê, a¿ chce siê oceniæ wy¿ej, ale naprawdê nie mam za co.

Oby nowa wersja by³a lepsza od skomentowanej wy¿ej^ Jak na razie obsada to prawdziwa petarda, re¿yseria ju¿ mniej, ale b. ciekawa pozycja na ten rok
Pomin±wszy czysto artystyczne walory filmu, nie sposób nie odnie¶æ siê do absolutnie zak³amanego obrazu zwi±zku radzieckiego za czasów Stalina. Jest to k³amstwo przez "niedopowiedzenie", w filmie po³o¿ono nacisk na zupe³nie uniwersalne cechy systemu totalitarnego, co doprowadzi³o do zupe³nego rozmycie wszelkich cech charakterystycznych "komunizmu stosowanego". Podmieniæ sierpy i m³oty na swastyki i równie dobrze ca³a historia mog³aby rozgrywaæ siê w Niemczech za czasów Hitlera.

Zbiorowa odpowiedzialno¶æ, polowanie na wrogów systemu, to wszystko pojawia³o siê w dowolnym systemie totalitarnym. Milczeniem pominiêto wszechobecno¶æ ideoligii marksistowskiej, walkê z religi± (w przedstawionym okresie bêd±c± w apogeum walki o "ateizm pañstwowy"), kolektywizm, ustrój gospodarczy. Zamiast tego zadowolono siê paroma odniesieniami do "Wujka Stalina".

Na domiar z³ego ca³kowicie zafa³szowano stosunek bolszewików do homoseksualizmu. W pocz±tkach rewolucji komuni¶ci wspierali ca³kowicie wszelkie zboczenia, "woln± mi³o¶æ", rozwody, czyli to co obecnie dzieje sie w Stanach Zjednoczonych (zupe³nym przypadkiem bêd±cych ojczyzn± filmu). W pó¼niejszym okresie, kiedy zorientowano siê, ¿e rozk³adu moralnego spo³eczeñstwo nie prze¿yje, wprowadzono karê za mêski homoseksualizm do 5 lat ciê¿kim robót, a nie 15 (!) jak w filmie, co jest absolutnym kuriozum.

Pocz±tek filmu, Ho³odomor, Ukraina, "dobry gej", Stalin ( w domy¶le Putin), trudno nie mieæ niesmaku bêd±c cokolwiek ¶wiadomym politycznie i historycznie. Kiedy¶ propagadna przynajmniej by³a za darmo, a nie kosztowa³a 20 z³ za bilet.



Wszelkie Prawa Zastrzeżone! Pyza na polskich dró¿kach Design by SZABLONY.maniak.pl.