ďťż
Pyza na polskich dróşkach
Opis rasy-art. kanarka7
karma firmy Dako-art.
Sztuka dorastania / The Art of Getting By
Sakura Time - audycja autorska dot j-rocka, j-popu i innych.
ptaki w domu - wróbel
Podtopiony wróbel
LIGA TRAMPKARZY 2001 KOLEJKA NR 9
[SPRZEDAM/ZAMIENIĘ] Parę Knarków Harceńsich
Fotki ^^
Witam:)

Pyza na polskich dróşkach

W tym miejscu muszę Anę przeprosić, bo na skutek pomyłki przeniosłam Jej temat w inne miejsce- teraz wraca do tego, gdzie został umieszczony. Przepraszam za pomyłkę, trzeba jeszcze troszkę uporządkować forum.


Nie można zapomnieć o wróblach, które są z nami przez cały rok. U mnie zadomowiło się ich stadko liczące ok 15 ptaszków

Gatunek małego ptaka osiadłego z rodziny wróbli, zamieszkującego Europę i Azję. Pierwotnie ptak półpustyń i stepów, pochodzi prawdopodobnie z Półwyspu Arabskiego i Azji Mniejszej. Krępy, o stosunkowo dużej głowie i mocnym dziobie. U samca wierzch ciała brązowy z ciemniejszymi paskami, spód szary. Policzki szare, oddzielone brązową pręgą od szarego wierzchu głowy. Na podgardlu czarny śliniak. Na policzku, w odróżnieniu od mazurka, brak czarnej plamki, a na skrzydle tylko jedna biała pręga. Dziób w okresie lęgowym czarny, a poza nim szary. Nogi brązowe lub różowe. Samice o szarobrązowym upierzeniu, na grzbiecie paskowanym, bez wyraźnych cech charakterystycznych. Mieszka w szczelinach budynków, pod dachami, w dziuplach i skrzynkach lęgowych, w gniazdach jaskółek i bocianów.

Wymiary średnie:
Długość ciała ok. 14-15 cm
Rozpiętość skrzydeł ok. 21 cm
Masa ciała ok. 30 g

Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową . W Europie populacja wróbli zmniejsza się, np. w Wielkiej Brytanii i Holandii od lat 80. XX w. spadła niemal dwukrotnie i gatunek jest tam uznawany za zagrożony.

Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową . W Europie populacja wróbli zmniejsza się, np. w Wielkiej Brytanii i Holandii od lat 80. XX w. spadła niemal dwukrotnie i gatunek jest tam uznawany za zagrożony.

Ja niestety i u nas zauważyłam od jakiegoś czasu że wróbli znacznie "ubyło" ... Myślałam, że może po prostu przeniosły sie na jakieś tereny gdzie jest mniej gołębi... Ale nie wiedziałam że to gatunek zagrożony.
Nie wiem czemu, ale zimą widuje je znacznie częściej niż latem. Wy również? dnia Pią 6:58, 10 Lut 2012, w całości zmieniany 1 raz


U mnie jest bardzo dużo gołębi, obok mnie mieszkają miłośnicy tych ptaków a w dodatku naroiło się też ich dzięki suszalniom zbuż które mam za ogrodem.. jest ich cała masa a na elewatorach mają poprostu gniazda w lecie jest pełno jajek ... ale też i wróbli naprawde. Przynajmniej u mnie widze ich sporo.

Nie wiem czemu, ale zimą widuje je znacznie częściej niż latem. Wy również?
U mnie, w blokowisku, wcale nie ma wróbli. Całe osiedle opanowały ptaki z rodziny krukowatych- głównie sroki, ale i gawrony, czasem wrony, no i gołębi jest cała chmara, z tym że teraz prawie ich nie widać.
U rodziców którzy mieszkają na peryferiach do karmnika przylatują wróble, zwykłe, domowe, i mazurki:). dnia Pią 9:33, 10 Lut 2012, w całości zmieniany 1 raz


ďťż
Wszelkie Prawa ZastrzeĹźone! Pyza na polskich dróżkach Design by SZABLONY.maniak.pl.