Pyza na polskich dróżkach
Trenerzy wybrali - z³ota pi³ka 2014 - wyniki
Wyniki testów sprawno¶ci pi³karskiej - maj 2011
Wyniki Dru¿ynowych Mistrzostw Polski Kendo 2010
Z³ota pi³ka za rok 2013 - wyniki
XXVI Klubowa Wystawa Pasterskich Ras Niepolskich 21.09.2014
NIESPODZIANKA NA JÓZEFCE
Niespodziewana ¶mieræ
Niespodziewane jajka
ma³a niespodzianka
XXIII Klubowa Wystawa Psów Pasterskich Ras Niepolskich

Pyza na polskich dróżkach

Witam.
Tak siê z³o¿y³o, ¿e ostatnio po raz pierwszy rozmno¿y³y mi siê kanarki. S³abo znam siê na rasach. Ale porównuj±c obrazki z internetu, doszed³em do wniosku, i¿ prawdopodobnie samiczka to jest jasnopomarañczowy border, natomiast samiec to brunatno-czarny gloster tzw. g³adki bez "czapeczki". Z takiej mieszanki spodziewa³em siê jakich¶ ciekawych odcieni ubarwienia, co¶ pomiêdzy kolorem tatusia i mamusi. Tymczasem cztery pisklaki podros³y, wyros³y im pióra i co widzê? Trzy s± takiego samego koloru jak mamusia, a jeden czarny jak smo³a ani chybi wrodzi³ siê w tatusia. W ka¿dym razie ¿adnych nowych kolorów, nic po ¶rodku. I tutaj moje pytanie, jak nale¿y mieszaæ rasy aby uzyskiwaæ nowe kolorki upierzenia?


Ras jako takich siê nie miesza!
Piszesz o rasach kanarków kszta³tnych, gdzie ubarwienie jest kwesti± drugorzêdn±, a przez takie krzy¿ówki mo¿na nie¼le namieszaæ...
Je¿eli chcesz uzyskiwaæ ptaki o ³adnych, nowych kolorach, polecam zaj±æ siê hodowla kanarków kolorowych- ile jest ich odmian barwnych, mo¿esz poszukaæ w netcie, zajrzeæ u nas do dzia³u "rasy", i w¶ród tej bardzo obfitej w mo¿liwo¶ci grupy ptaków popróbowaæ ciekawych krzy¿ówek.

Czy móg³by¶ zamie¶ciæ zdjêcia swoich ptaków (rodziców i m³odych)? Byæ mo¿e masz kanarki kolorowe, je¿eli porównuj±c swoje ptaki patrzy³e¶ na ich kolory, to muszê Ci napisaæ, ¿e u kanarków kszta³tnych (a wiêc borderów i glosterów) kolor jest na drugim miejscu, po budowie...

A teraz postaram siê odpowiedzieæ na Twoje pytanie, czyli- jak uzyskaæ nowe, ciekawe barwy u kanarków... (Swoj± drog± bardzo mnie interesuje ten czarny kanarek- móg³by¶ daæ jego zdjêcia? Wyhodowanie czarnego kanarka to bardzo ciê¿ka sprawa i przypadkowo graniczy z niemo¿liwo¶ci±...).
Po pierwsze, musisz wiedzieæ, jakiego koloru lub jakiej grupy barw chcesz siê podj±æ hodowli- i wtedy z pary ptaków przekazuj±cych okre¶lone geny lêgn± siê pisklêta o jakich my¶lisz. Oczywi¶cie musisz najpierw poznaæ podstawy hodowli poszczególnych kolorowych kanarków (zasady krzy¿owania- jaki ptak z jakim). Kiedy ju¿ bêdziesz wiedzia³, co chcesz osi±gn±æ, mo¿na mówiæ o planowej hodowli. Rozmna¿anie kanarków dla samego faktu -je¿eli maj± byæ Twoj± w³asno¶ci±- jest Twoj± prywatn± spraw±, ale zastanów siê czy dasz radê utrzymaæ takie stadko. A mieszañców raczej nikt od Ciebie nie kupi...

Mam nadziejê, ¿e nie obrazisz siê za to co napisa³am, ale niestety, takie s± fakty.

Chêtnie obejrzê Twoje kanarki bo my¶lê, ¿e niekoniecznie jest to border i gloster. I jeszcze co do m³odych- krzy¿uj±c ptaka lipochromowego (o czystym jasnym upierzeniu) z ptakiem melaninowym (czyli ciemnym), czêsto wychodz± szeki- kanarki dwubarwne. Wbrew temu co pewnie my¶lisz, nie s± to ptaszki zbyt po¿±dane przez hodowców- oczywi¶cie mówiê tu o kanarkach kolorowych, jak pisa³am, u kszta³tnych, a nawet ¶piewaj±cych, kolor jest na drugim miejscu.
Co do mieszania ras i planowanej hodowli w 100-tu% zgadzam siê z Chiar±. Je¿eli chodzi o Twoje ptaszki to bardzo w±tpiê czy uda³o Ci siê trafnie okre¶liæ ich rasê. Bordery to wci±¿ niezbyt popularna i do¶æ droga rasa, wiêc w±tpiê czy nabywaj±c swoj± samiczkê mog³e¶ "przypadkowo" nabyæ bordera. O samczyku piszesz czarno-brunatny. Je¿eli ten "brunatny" to odcieñ czerwieni, to z kolei wyklucza rasowego glostera. Wa¿ne, ¿e pierwszy raz uzyska³e¶ przychówek. Ciesz siê i nabieraj do¶wiadczenia. Nastêpny krok to mam nadziejê-powa¿na hodowla kanarków rasowych. Gratulujê udanego lêgu.
Pomocy! Katastrofa! Samiczka zwariowa³a i powyrywa³a pióra z ogonów wszystkim swoim pisklakom. Pe³no krwi dooko³a. A przecie¿ mia³a materia³ do budowy gniazda. Zabra³em je do innej klatki razem z samcem, ale on nie bardzo chce je karmiæ. Co robiæ bo pisklaki piszcz± g³odne, gdy¿ dopiero trzy dni minê³y jak wylaz³y z gniazda. Do samicy boje siê ich daæ znowu.


daj samca do m³odych i pokarm miêkki , a samicy daj gniazdo bêdzie ok. nieraz siê zdarza ¿e samica wyrywa pióra m³odym ,choæ jest materia³ do budowy gniazda
Visuz, moja niestety zrobi³a to samo, szykuj±c siê do nastêpnego lêgu- na szczê¶cie powyrywa³a "tylko" pióra puchowe, z brzuszków. D³ugich nie ruszy³a.
W jakim wieku s± Twoje m³ode? Je¿eli maj± ponad 3 tygodnie, powinny zacz±æ próbowaæ samodzielnie je¶æ (oczywi¶cie nie jest to regu³a niektóre zaczynaj± wcze¶niej, inne pó¼niej- u mnie jeden m³ody w wieku 3-ech tygodni "odkry³ karmid³o" a jego rodzeñstwo jest ca³y czas karmione przez ojca).
Po pierwsze- daj samicy budulec do budowy gniazda. Je¿eli oddzielisz m³ode z samcem, a on sobie nie radzi- spróbuj przybli¿yæ klatki maksymalnie do siebie, mo¿e samica bêdzie je karmiæ przez kratki... (Zaznaczê, ¿e tylko czyta³am o takim rozwi±zaniu). Je¿eli matka dalej karmi m³ode (chocia¿ zazwyczaj w tym wieku to ojciec powinien przej±æ tê funkcjê) a ojciec nie podejmie karmienia, daj m³ode z powrotem do matki- piór d³ugich ju¿ im nie powyrywa, a pisklêta nie padn± z g³odu. Mo¿esz jeszcze spróbowaæ w tej osobnej klatce porozmieszczaæ zierni\o w ró¿nych miejscach, widocznych, mo¿e m³ode same zaczn± je¶æ.

W razie gdy zauwa¿ysz, ¿e który¶ z m³odych jest os³abiony przez brak po¿ywienia, zrób tak- ¿ó³tki zmieszaj z ziarnem i...kropelk± swojej ¶liny (enzymy trawi±ce). Nastêpnie, tr±caj±c dzióbek m³odego w³ó¿ mu tê mieszaninê g³êboko do dzioba- pêset±, strzykawk±, palcami- jak bêdzie Ci najwygodniej. Je¿eli m³ody nie bêdzie chcia³ otworzyæ dzioba, zrób to podwa¿aj±c (ostro¿nie!) górn± czê¶æ- mo¿e byæ tak os³abiony ¿e nie bêdzie mia³ si³y zareagowaæ. (Nie wiem w jakim wieku masz m³ode, w dodatku w trzecim tygodniu w³±cza siê instynkt lêku przed cz³owiekiem- co mo¿e utrudniæ dokarmianie).

Napisz jak wygl±da sytuacja.



Wszelkie Prawa Zastrzeżone! Pyza na polskich dró¿kach Design by SZABLONY.maniak.pl.